DIŞ DÖLLENME HANGİ HAYVANLARDA GÖRÜLÜR

hangi hayvanlar dış döllenme ve dış gelişim gözlenir ?

Dış döllenme ve iç gelişim gösteren hayvanlar; Balıklar ve Kurbağalar dır.

Sponsorlu Bağlantılar

Balıklar

Tatlı ve tuzlu sularda yaşarlar. Solungaç solunumu yaparlar. Yüzgeçleriyle hareket ederler. Vücutları koruyucu olan pullarla kaplıdır. Kalpleri bir kulakçık ve bir karıncık olarak iki odacıklıdır. Kalpleri, vücuttaki kirli kanı toplayıp solungaçlara gönderir. Bu nedenle kalpte sadece kirli kan bulunur. Soğuk kanlı canlılardır. Vücut sıcaklıkları suya bağlıdır. Kış uykusuna yatmazlar. Dış döllenme ve dış gelişmeyle yumurta üreterek çoğalırlar. Köpek balığı, Hamsi, Kefal, Alabalık, Palamut bu gruba girer.

Kurbağalar

Derileri ince ve nemli olan canlılardan oluşur. Su ke narlarında yaşarlar. Yavruyken solungaç, erginken deri ve akciğer solunumu yaparlar. Arka ayakları uzun olup perdelidir. Sıçramasını ve suda yüzmesini sağlar. Dilleri uzun ve yapışkanlıdır. Çoğunlukla böcekleri tutarak beslenirler. Kalpleri iki kulakçık ve bir karıncıktan oluşur. Vücuttan gelen kirli kan ile akciğerden gelen temiz kan karıncıkta karışır. Vücuda karışık kan gönderilir. Yeterli enerjiyi üretemediği için soğuk kanlıdırlar. Dış döllenme ve dış gelişme şeklinde yumurtayla çoğalırlar. Büyümeleri sırasında larvaları başkalaşım geçirir ve erginleşir. Kuyruklu ve kuyruksuz kurbağa olarak adlandırılan türleri bulunur.

Hangi hayvanlarda iç döllenme hangi hayvanlarda diş döllenme görülür ?

İç Döllenme : Anne karnında büyümesi
Dış Döllenme : Anne’nin karnında değilde dışarıda kabuğunda büyümesi.

 

 İç döllenme   : İnsan-Yarasa
Dış döllenme : Kuş-Tavuk.
Dış döllenme, dış ortamda gerçekleşen döllenmedir. Suda yaşayan hayvanların çoğunda çiftleşme için herhangi bir kopulasyon organı genellikle bulunmadığından, sperm hücreleri dış ortama serbestçe bırakılır. Su ortamı güvenilir değildir. Suyunsıcaklığı, pH, av olma durumu döllenmede etkilidir. Bu yüzden gamet sayısı fazladır. Ayrıca kur davranışları ve gametlerin aynı anda bırakılması döllenme olasılığını arttırır.

İç döllenme, bazı hayvanlarında kopulasyon organı ile spermlerin dişiye iletilmesi. Döllenme, çoğu defa döllenme kanalı içersinde gerçekleşir. Özellikle iç döllenme yapan hayvanlarda eşlerin birbirlerini çekici kılması için birçok iletişim ve davranış biçimi gelişmiştir. Yavrunun en iyi gelişebileceği mevsimlerde bu davranışlar artar.

Hayvanlarda dış döllenmenin özellikleri:

Döllenme olayı suda olur.

 Suda yaşayan hayvanlarda görülür.
 Çiftleşme olayı yoktur.
 Çiftleşme organı yoktur.
 Döllenme ihtimali düşüktür.
 Döllenme ihtimalini arttırmak için gamet sayısı fazladır.

Hayvanlarda iç döllenmenin özellikleri:

Döllenme olayı dişi bireyin içinde olmaz erkek bireyin içinde olur.
Karada yaşayan hayvanlarda görülür.
 Çiftleşme olayı vardır.
 Çiftleşme organı yoktur.
 Döllenme ihtimali yüksektir.
 Döllenme ihtimali yüksek olduğu için gamet sayısı azdır.
 Memelilerde embriyo anne karnında gelişir.
 Sürüngen,kuş,memeli,balina,yunus ve böceklerde görülür.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver