Diş Dolgusu, Diş Dolgusu Çeşidi, Diş Dolgusu Çeşitleri

dolgu çeşidi, dolgu çeşitleri, en iyi diş dolgu maddesi, en iyi diş dolgusu

Dolgu çeşitleri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Diş çürümelerinden dolayı diş içleri oyulur, kişi bu dişini veya dişerlini kullanamaz hale gelir. Bu dişini kullandığı zaman da diş içerisine giren besin kırıntıları dişte ağrı gibi sorunlar meydana getirmesinin yanı sıra birde diş çürümesini tetikler. Bu sorundan muzdarip olanlar için diş hekimleri tarafından dolgu uygulanır. Burada ki amaç, dişe eski kullanılabilirliğini yeniden kazandırmak ve çürümesinin önüne geçmektir. Böylece, bireyler diş çürüğü gibi bir sorun yaşamayacak ve bir şeyler tüketirken ağrı yada sızı gibi sorunlarla karşılaşacağı endişesine kapılmayacaktır.

 

En eski zamanlardan beri kullanılan, halen de kullanılmaya devam eden, en sık kullanılan dolgu maddeleri arasında yer alan son derece başarılı ve sağlıklı dolgu çeşidi amalgam dolgudur. Oldukça sağlıklı ve kaliteli olan amalgam dolgunun tek kusuru dişlerle olan renk farkıdır. Çünkü amalgam dolgu metal renktedir ve estetik olarak dişlerde hoş durmaz. İşte bu nedenle son zamanlarda amalgam dolguya olan ilgi azalmıştır. Çünkü gelişen teknoloji estetik görümü etkilemeyecek dolgu maddelerini de beraberinde getirmiştir.

Dolgu çeşitleri arasında reçine esaslı kompozit dolgularda bulunur. Bu dolgu çeşidi halk arasında ışınlı (lazer) dolgu olarak bilinir. Reçine esaslı kompozit dolgularda son derece dayanıklıdır. Üstelik estetik görünüm sorunlarına da yol açmazlar.

Porselen dolgularda bir başka dolgu çeşidi olup, alternatif seçenekler arasındadır. Döküm dolgu olarak da bilinen bu dolgular, laboratuar ortamında hazırlanır ve dişin üzerine dökülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver