Diş Çürümesi (Kari)

DİŞ ÇÜRÜMESİ(KARİ)

Diş çürümesi, sağlık açısından sürekli bir tehdittir. Bunun özellikle tehlikeli aşamaları vardır. Örneğin hamilelikte kalsiyum ve fosfor gereksinimin arttığı dönemde diş çürümesi daha sıklaşır. Stres, menopoz (adetten kesilme) de diş çürümesi nedenleri arasındadır. Hemen hepsinde ağız sağlığının ihmal edilmesi ve yanlış beslenme (kalsiyum, fosfor ve flor noksanlığı) söz konusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş çürümesi hep aynı taktik ile ilerler. Dişin üzerindeki kefeki veya taş denen birikimlerin arasında bakteriler vardır. Şeker ve süt asidini özümlendiren bakteriler dişin sert minesindeki çok ince çatlakları aşıp içine girerler. Diş kovuğu ve kökünde iltihaplara yol açarlar. Eğer tedavi edilmezlerse, kan zehirlenmesine dek varabilen tehlikeli hastalıklara yol açarlar.

Diş çürümesinin oluşum ve yayılma hızı diş minesinin her bünyeyle değişmesiyle ilintilidir. Süt dişleri, daha sert olan ikinci dişlerden daha çok tehlikededir. Süt dişlerindeki çürükler, bağışıklık sistemini de zayıf düşürebilir, iltihaplara yol açar, sonradan büyüyen ikinci dişleri tehlikeye sokar. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmeleri şarttır. Diş yetişkinlik sırasında çürürse, yerine yenisi çıkmaz.

Ancak çürükler önlenebilir. Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, muntazam diş doktoruna kontrola gitmek en önemli önlemlerdir. Belirtildiğine göre, insanın kendi tükrüğü de dişi koruyan etkenler arasındadır. Tükürüğün bol olduğu alt dişler üst dişlerden daha az çürümekte, ileri yaşlarda ağız kuruduğunda diş çürümeleri artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver