Diş Ağrısı, Diş Ağrısı Ve Sebepleri, Diş Hastalıkları Tedavisi

, , ,

Diş ağrısı vede sebepleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Diş çürükleri diş ağrılarının en büyük nedenidir, katlanılamayacak kadar zor bir ağrı veren diş ağrısı,  mutlaka her insanda 1 kere dahi olsa görünmüş bir rahatsızlıktır. Diş ağrımızdan kurtulmak için bu durumda ağzımızdaki diş çürüğünün yapısına göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalıyıp,aynı zamanda yediklerinizin aşırı sıcak yada soğuk olmamasına özen gösterirseniz diş sorunları ile oldukça nadir karşılaşırsınız. Sizlere diş sağlığı açısından bilmenizde fayda olacak makaleler sunuyoruz…

 

Diş çürükleri diş ağrılarının en büyük nedenidir. Diş çürüğü ile dişteki mine tabakası zamanla delinmeye başlar. Delinen mine tabakası ile çürük zamanla mine altındaki sinirlere ulaşarak ağrılara sebep olabilir. Diş ağrısından kurtulmak için bu durumda ağzımızdaki diş çürüğünün yapısına göre bir tedavi yöntemi uygulamak gerekir. Çürük çok ilerlememişse dişlerimizi florür macun ile fırçalayarak çürüğün ilerleyişi durdurulabilir. Ve böylese diş ağrısından kurtulmuş oluruz. Eğer çürük ilerlemişse macun yeterli olmayacaktır. Bu durumda diş ağrısı için dolgu ya da kanal tedavisi gerekebilir. Kanal tedavisi ile diş altındaki sinirler alınacağından ağrılardan tamemen kkurtulmuş oluruz. Yanlız kanal tedavisi ile dişlerimiz his duygusunu kaybedecektir.

Diş ağrısının sebepleri arasında soğuk sıcak içeceklerde olabilir. Aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin dişe teması ile ağrılar oluşabilir. Özellikle soğuk içecekler diş minesine zarar verebilir, dişimizi sızlatıp ağrılara neden olabilir. Diş ağrısı sıcak soğuk temasından kaynaklanıyorsa çözüm olarak bu içecekleri içerken doğrudan diş temasından kaçınmalıyız. Bir pipet ile içeceği içmeliyiz.

Eğer ağrılarımız o gece inanılmaz bir hal aldıysa bir ağrı kesici ile diş ağrımızı kısmen de olsa hafifletebiliriz. Ağrı kesiciler sinirleri uyaran maddelerdir. Ağrının olduğu bölgedeki siniz uyarılarak ağrının şiddeti azaltılabilir. Diş ağrımız çok şiddetlenirse on iki saatte bir ağrı kesici alabiliriz.

Diş ağrısı sert cisimlerin dişlerimizle parçalanması ile de oluşabilir. Bu durumlara maruz kalmamak için dişlerimizle ceviz, fındık gibi madderli kırmamalıyız. Bu maddelerden dolayı dişimizde çatlaklar ya da kırıklar oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver