Direnç Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Direnç Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Direnç Nedir, Direnç Ne Anlama Gelir, Direnç Ne Demektir, Direnç Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Direnç ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Direnç Anlamı

Elektrik akımını engelleyen devre elemanı ve bu elemanın uçlarındaki potansiyel farkının, içinden geçen akım şiddetine oranı. Direnç, bir eleman olarak devre şemasında testere dişleri biçiminde, özellik olaraksa R harfiyle gösterilir ve birimi ohm’dur.

Hiçbir madde elektriği mükemmel iletmez ve hepsinin elektriksel bir direnci vardır. Direncin, elektronların hareketleri sırasında, atomlar arasında karşılaştıkları bazı engellerden ileri geldiği sanılmaktadır. Metaller, serbest elektronları çok olduğundan, elektrik akımına az direnç gösterirler yani iyi iletkendirler. Kükürt gibi ametallerde ve tahtada ise çok az serbest elektron bulunduğundan akımı pek geçirmezler yani yalıtkan maddelerdir.

Elektronik devrelerde, seramik maddelerle karıştırılan toz karbondan yapılmış ve üzerinde kaç ohm’luk olduğunu belirten renkli halkalar bulunan dirençler çokça kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Direnç Nedir Direnç ödev ara Direnç kelime anlamı Direnç sözlükte ara Direnç ansiklopedi bilgi bankası ara Direnç ne demek Direnç neye denir

Direnç ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver