Dinamo nasıl elektrik üretir Dinamo nedir Dinamo nerelerde kullanılır Dinamonun icadı

Etiketler: Dinamo, Dinamo anlamı, Dinamoyu kim buldu

Dinamo Nedir, Nerelerde Kullanılır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

Dinamo Nedir, Nerelerde Kullanılır

Dinamonun Türkçedeki karşılığı üreteçtir. Doğru akım üreteci olarakta bilinen dinamo İngiliz fizikçi Michael Faraday, 1831 yılında yaptığı bir deney esnasında, bakır tel türünden bir iletkeni bir mıknatıs yakınında hareket ettirmekle elektrik akımı meydana getirilebileceğini keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Dinamo, devinim gücünü sürekli ısıl motordan alan ve almaşık akım üreten döner makineye verilen addır. Diyotlu bir akım doğrultucuya bağlıdır. Doğrultulmuş akım elektrik sistemini belemeyi ve akümülatör bataryasını doldurmayı sağlar. Kısaca dinamolar mekanik enerjiyi yani hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren makinedir.

Endüstri alanında kullanılan dinamolar, büyük enerji meydana getirmesi gerektiğinden yapı olarak çok daha büyük olması gerekmekte ve çok daha fazla kutba sahipler. Bu tür dinamolarda, döneçler bir merkez (bir eksen) çevresinde birleştirilmiş ayrı bobinler yapısındadır. Alternatif akım sağlayan dinamolar (alternatörler),döneçleri bakımından değişiklik gösterirler.

Dinamoların kullanım alanları çok yaygındır. Dinamoların bir diğer adı da jeneratördür. Jeneratörün kelime anlamı meydana getiricidir. Dinamolarda elektrik enerjisini meydana getirdiği için zaman zaman jeneratör olarak da karşımıza çıkmaktadırlar.

Son Aramalar: Dinamo, Dinamo anlamı, Dinamo nasıl elektrik üretir, Dinamo nedir, Dinamo nerelerde kullanılır, Dinamonun icadı, Dinamoyu kim buldu

dinamo nedir, dinamo fiyatları, dinamo yapımı, alternatör nedir, dinamo nerede satılır, elektrik dinamo fiyatları, dinamo elektrik üretir mi, dinamo nerelerde kullanılır, dinamo nasıl yapılır, dinamo nasıl elektrik üretir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver