Dinamit Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Dinamit Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dinamit Nedir, Dinamit Ne Anlama Gelir, Dinamit Ne Demektir, Dinamit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dinamit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dinamit Anlamı

Trinitrogliserinden yapılan patlayıcı bir madde. Trinitrogliserin normal koşullar altında sıvıdır ve taşınması çok zordur, patlayıcı olarak kullanmaya pek elverişli değildir. Bu nedenle 3/1 oranında nitro-gliserin-kizelgur karışımı hâline getirilerek dinamit elde edilir. Nitrogliserini soğuran kizelgur, hafif sarsıntılarda patlamasını önler. Bu nedenle dinamit kolay taşınır.

Dinamiti 1866′da Alfred Nobel buldu. Nobel’in kizelgura emdirdiği ve patlayıcı jelatin adını verdiği madde, %92-93 nitrogliserin ile %7-8 nitroselülozdan oluşmaktaydı. Daha sonra değişik maddelerden değişik bileşimlerde hazırlanan bu tip patlayıcılar hep dinamit adıyla anıldı. Bileşimlerinde dinitrotoluen bulunan dinamitlere plastik dinamit denir. Dinamitin patlaması için bir detonatör (kapsül) gerekir. Genellikle fitille ateşlenir. Su altında da kullanılabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Dinamit Nedir Dinamit ödev ara Dinamit kelime anlamı Dinamit sözlükte ara Dinamit ansiklopedi bilgi bankası ara Dinamit ne demek Dinamit neye denir

Dinamit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver