Difüzyon Nedir Hakkında Bilgi

Difüzyon Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Difüzyon Nedir, Difüzyon Ne Anlama Gelir, Difüzyon Ne Demektir, Difüzyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Difüzyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Difüzyon Anlamı

Temas hâlindeki akışkanların ve katıların birbiri içine yayılmaları ya da karışmaları olayı. Yayınım, yayılma da denir.

İçlerindeki atomların, moleküllerin ya da molekül gruplarının kinetik hareketlerinden ileri gelir. Gazlarda ve sıvılarda hızlı, katılarda ise, yavaş yavaş olur. Maddelerden birinin parçacıkları öbüründen çok daha ağırsa o zaman karışma olayı tam gerçekleşmez ve bu durumda difüzyon ve dibe çökme olayları arasında bir denge oluşur. Difüzyon hızı sıcaklıkla birlikte artar. Gazların geçirgen bir zardan yayınmaları, molekül ağırlıklarının karekökünün tersiyle orantılıdır.

Örneğin uranyum -235′in uranyum -238′den ayrılması, uranyum heksaflüorür (UF6) gazının difüzyonu yoluyla gerçekleştirilir. Oksijenin ciğerlerde kana karışması, karbon dioksidin deriden havaya geçmesi de birer difüzyon olayıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Difüzyon Nedir Difüzyon ödev ara Difüzyon kelime anlamı Difüzyon sözlükte ara Difüzyon ansiklopedi bilgi bankası ara Difüzyon ne demek Difüzyon neye denir

Difüzyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver