Dicle Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Dicle Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dicle Irmağı Nedir, Dicle Irmağı Ne Anlama Gelir, Dicle Irmağı Ne Demektir, Dicle Irmağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dicle Irmağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dicle Irmağı Anlamı

Güneydoğu Anadolu’nun ve Türkiye’nin büyük akarsularından biri. Türkiye içinde kalan çığırı 523 km (Gölcük Gölü-Irak sınırı), tüm uzunluğu 1.900 km.dir. Güneydoğu Toroslar arasında Gölcük Gölü’nden doğar. Diyarbakır’dan sonra, güneydoğu yönünde akar. Cizre’den sonra, kısa bir süre Türkiye-Suriye sınırını meydana getirir ve Habur kolunu aldığı yerden sonra Irak topraklarına girer. Tarihsel Mezopotamya’nın iki büyük ırmağından biri olan Dicle, Irak’ın başkenti Bağdat ve aşağı Irak’ta Kutülamare’den geçtikten sonra Basra’nın kuzeybatısında Fırat’la birleşerek Şattülarap’ı meydana getirir. Bağdat’ta ortalama debisi 1.240 m3/s.dir. Önemli debi değişikliği gösteren bir ırmaktır. Aynı yerde minimum debi yaz sonu, ekimde 337, maksimum debi ise ilkbahar ortası, nisanda 3.020m3/s.dir.

Konu ile ilgili aramalar: Dicle Irmağı Nedir Dicle Irmağı ödev ara Dicle Irmağı kelime anlamı Dicle Irmağı sözlükte ara Dicle Irmağı ansiklopedi bilgi bankası ara Dicle Irmağı ne demek Dicle Irmağı neye denir

Dicle Irmağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver