DHEA Hormonu Nedir DHEA (Gençlik) Hormonu Yüksekliği Faydaları Hakkında Bilgi

Aşağıda DHEA Hormonu Nedir DHEA (Gençlik) Hormonu Yüksekliği Faydaları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

DHEA Hormonu Nedir DHEA (Gençlik) Hormonu Yüksekliği Faydaları
genclik hormonu DHEA

genclik hormonu DHEA

Strese fazla girmeyen kişilerin saçları daha geç kırlaşır, cildi daha az kırışmalara maruz kalır ve fiziğinin bozulması oldukça ileri yaşlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Bunun nedenleri araştırıldığında elbette yaşanılan çevre ve vücudun strese karşı koruma sağlamış olması, bağışıklık sisteminin güçlü olması, doğal ortamda yaşamak, sağlıklı yiyeceklerle beslenmek gibi bir çok etken sayılabilir. Ancak bu etkenler arasında bir tanesi var ki gerçekten büyük bir etkiye sahip. Bu etkenin adı, vücudun salgıladığı gençlik hormonudur. DHEA (dehidropiyandrosteron) adı verilen bu hormon bedenimizin gençlik hormonudur. Özellikle strese karşı en kesin ve doğal çözümdür. Strese karşı vücutta doğal bağışıklık oluşturur ve vücudun genç kalmasını sağlar.

DHEA hormonun bağışıklık ve savunma sistemiyle direkt olarak bağlantısı vardır. Sağlıklı bir insanda bu hormonun beyindeki konsantrasyonu, kandakine oranla 10 kat fazla etkilediği ortaya çıkmıştır.

Stres anında kortizon salgılanır. Kortizonun görevi, stresi tolere edebilir hale getirmektir. Stresin ağırlığı ve devamlılığı artarsa, kortizon salgısı da artar. Aşırı ve uzun süreli salgılanması, vücudumuza büyük zarar verir. Bağışıklık istemini bloke ederek vücut direncini düşürür. Bu durumda DHEA devreye girerek, kortizon salgısını azaltır ve stresin etkisini yumuşatır. Yaş ilerledikçe DHEA hormonu azalır, buna karşılık kortizon salgısı çoğalarak yaşlanmamıza hız kazandırır.

DHEA hormonu, böbrek üstü bezi tarafından salgılanır. Cinsel hormonların başıdır. Kadınlarda kadınlık hormonuna, erkeklerde erkeklik hormonuna veya stres hormonu olarak bilinen kortizona dönüşebilir.

Bu hormonu dışarıdan tablet şeklinde almak için, mutlaka önce doktora danışmak gerekir. Ancak bu pek çok yiyecekte de mevcuttur.

Doğal yollardan hormon salgılarını artırmak için:

Her çeşit stres DHEA üretimini azaltır çünkü stres esnasında salgılanan kortizon, DHEA’nın karşıtı bir hormondur.

Stresi azaltmak ve DHEA salgısını azaltmak için egzersiz yapılmalıdır. Açık havada yürüyüş, yüzme ve benzeri egzersizler faydalıları arasındadır. Egzersiz en iyi meditasyondur ve sizi stresten arındırır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, tüm hormonların yapımı için önkoşuldur. Özellikle balık, yağsız et-tavuk ve peynir gibi protein kaynakları ihmal edilmemelidir.

Bu hormonun yapımı için gerekli ana maddeyi içeren patlıcan, zeytin, zeytinyağı, peynir, deniz balıkları, avokado gibi yiyecek maddeleri, yeterli miktarda tüketilmelidir.

Vücutta bu maddenin üretimi için yeterli krom yoksa, birkaç ay boyunca ağız yoluyla krom tablet almak faydalıdır.

Yapılan araştırmalar, bu hormonun yaşlılara dışarıdan verilmesiyle zihinsel performansın arttığını, belleğin ve bağışıklık sisteminin güçlendiğini göstermiştir.

DHEA hormonu, yağın vücutta dağılımını ve yakılıp enerjiye dönüşmesini sağlayarak, kilo almayı da engeller.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver