Deyim Nedir Deyim Örnekleri Hakkında Bilgi

Deyim Nedir Deyim Örnekleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Deyim Nedir, Deyim Ne Anlama Gelir, Deyim Ne Demektir, Deyim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Deyim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Deyim Anlamı

Deyim Nedir Deyim Örnekleri

Genellikle gerçek anlamı dışında kullanılarak bir düşünceyi, durumu, olayı ve algıyı anlatan kalıplaşmış söz öbeği.

Örnek:
Gönlünden kopmak; hariçten gazel okumak; ileri geri konuşmak …vb.

Deyimlerin sözcükleri değiştirilip yerine aynı anlama gelen sözcük konulamaz. Deyimlerde sözcükler genellikle sözlükteki anlamlarının dışında anlamlar yüklenir. Türkçede deyimler genellikle söz öbeği biçimindedir; ancak tümce durumunda olan deyimler de vardır.

Örnek:
Ateş parçası (söz öbeği); atı alan Üsküdar’ı geçti (tümce).

Deyimler anlatıma güç katar, her biri belli bir olayla ilgili olduğundan ve belli bir anlam taşıdığından anlatılması zor durumları kısa ve etkili olarak açıklama kolaylığı sağlar. Yerinde kullanılan bir deyim çoğu zaman bir paragrafın ya da bir sayfa açıklamanın yerini tutar. Anlatılmak istenenleri somutlar, daha anlaşılır kılar. Deyimlerin anlamı, kişiye göre değişmediğinden söylemek istediklerimizin herkesçe aynı biçimde anlaşılmasına hizmet eder. Deyimler, bir halkın kültür zenginliğinin önemli bir göstergesidir. Türkçe, deyimlerinin bolluğu ve anlam derinliği yönünden dünya dilleri arasında seçkin bir yere sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Deyim Nedir Deyim ödev ara Deyim kelime anlamı Deyim sözlükte ara Deyim ansiklopedi bilgi bankası ara Deyim ne demek Deyim neye denir

Deyim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver