Devletçilik Nedir Devletçilik İlkesi Anlamı Hakkında Bilgi

Devletçilik Nedir Devletçilik İlkesi Anlamı

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Devletçilik Nedir, Devletçilik Ne Anlama Gelir, Devletçilik Ne Demektir, Devletçilik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Devletçilik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Devletçilik Anlamı

Devletçilik Nedir Devletçilik İlkesi Anlamı

Bir ülkedeki ekonomik yaşamın doğrudan devletin kontrolü altında olduğu sistem. Devletin, halkın temel ihtiyaç maddelerinin üretiminde ve temel hizmetlerin sürdürülmesinde doğrudan üretime katılmasıyla devletçilik yapılmış olur.

Devletçilikte amaç, özel teşebbüsün, yüksek sermaye, uzun vadeli yatırım ve düşük kâr getiren temel ürün ve hizmetlerden kaçınmasından doğan boşluğun kapatılmasıdır. Bu bakımdan, devlet sosyalizmi ya da devlet kapitalizminden farklı bir sistemdir.

Cumhuriyet’in ilânından sonra Türkiye’de güçlü bir devletçilik uygulanarak, maden, metalurji, bankacılık, deri, porselen, dokuma, tütün vb. maddelerin değerlendirilmesi ve üretilmesinde, demiryolu, denizyolu, havayolu işletmeciliğinde faaliyet gösteren çeşitli kuruluşlar oluşturuldu.

Konu ile ilgili aramalar: Devletçilik Nedir Devletçilik ödev ara Devletçilik kelime anlamı Devletçilik sözlükte ara Devletçilik ansiklopedi bilgi bankası ara Devletçilik ne demek Devletçilik neye denir

Devletçilik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver