Determinant Nedir Örneği Hakkında Bilgi

Determinant Nedir Örneği

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Determinant Nedir, Determinant Ne Anlama Gelir, Determinant Ne Demektir, Determinant Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Determinant ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Determinant Anlamı

Determinant Nedir Örneği

Her kare matrise karşılık düşen sayı tablosu ve birtakım işlemler sonucu bundan elde edilen sayı. Determinantı hesaplayabilmek için inversiyon kavramına gerek vardır. Bir permütasyonda bir tamsayı kendisinden daha küçük birinden önce geliyorsa, burada bir inversiyon vardır denir ve inversiyonların sayısının çift ya da tek oluşuna göre permütasyon çift ya da tek adını alır.

Örneğin 1, 2, 3 sayılarının permütasyonları 123, 132, 213, 231, 312, 321′dir ve sözgelimi 132 permütasyonunda 3, 2′ den önce geldiği için burada bir inversiyon vardır (tek permütasyon).

Bir A kare matrisinin her bir satır ve sütunundan yalnızca birer eleman alınarak ail ajm akn çarpımları oluşturulur ve lmn sütun indislerinin permütasyonu çiftse +, tekse-işareti konursa tüm bu çarpımların toplamı, A matrisinin |A| ya da det A biçiminde gösterilen determinantının değerini verir

Konu ile ilgili aramalar: Determinant Nedir Determinant ödev ara Determinant kelime anlamı Determinant sözlükte ara Determinant ansiklopedi bilgi bankası ara Determinant ne demek Determinant neye denir

Determinant ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver