Derin Boyun Enfeksiyonları, Derin Boyun Enfeksiyonu Belirtileri, Derin Boyun Enfeksiyonu Belirtileri Nedir

derin boyun enfeksiyonu ne demek, derin boyun enfeksiyonu nedenleri, derin boyun enfeksiyonu tedavisi,

Derin boyun enfeksiyonu

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Derin boyun enfeksiyonları, boyun derin tabakasının derin ve yüzeysel tabakaları arasındaki enfeksiyon oluşumu olarak tanımlanmakta olup, diş ve boğaz enfeksiyonları sonrası husule gelen bir sağlık problemidir. Derin boyun enfeksiyonlarının görülme sebebi ise ağız hijyenine yeteri kadar önem verilmemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdaların yeteri kadar tüketilmemesidir.

Derin boyun enfeksiyonu bilhassa diyabet hastalarında görülme riski fazla olan bir sağlık sorunudur. Diyabet gibi sistemik hastalığı olan kişiler, sık sık bademcik ve farenjit olanlarında derin boyun enfeksiyonları ile karşılaşma riski bulunmaktadır.

Bu hastalık yeterli düzeyde tedavi edilmezse ise ölümcül olabiliyor. Boyunda şişlik, ateş, boyun hareketlerinde kısıtlılık, yutkunma zorluğu, ağzın rahat açılamama gibi şikayetler boyun derin enfeksiyonu belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin görülmeye başlaması durumunda hastalar muhakkak hekime başvurmalı, tedavi olmalıdır. Tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Gerektiği durumda antimikrobiyal tedaviye ek olarak cerrahi işlemelere de başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver