Deri İşleme Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Deri İşleme Teknisyeni, Deri İşleme Teknisyeni hakkında, Deri İşleme Teknisyeni ile ilgili bilgi, Deri İşleme Teknisyeni mesleği, Deri İşleme Teknisyeni nasıl olunur, Deri İşleme Teknisyeni olmak için, Deri İşleme Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Deri İşleme Teknisyeni özellikleri, Deri İşleme Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Deri İşleme Teknisyeni Görevleri
Deri Mühendisi tarafından hazırlanan üretim planına göre; Deri mühendisi direktifleri doğrultusunda iş organizasyonu yapar, İşlenecek deriyi seçer, ham deriyi ıslatır, gerekirse tüy ve kıllarını temizler, derilerde kalan etleri sıyırır, kireç sama ve yağ giderme işlemini yapar, deriye salamura ve tabaklama işlemlerini yapar, sıkma ve traş işlemlerini yapar, deride kalite ayırımı yapar, traşlı derilerin boyama, yağlama ve ikinci tabaklanmasını yapar, deriyi kurutur, istenilen renge boyar, ütüler ve su geçirmezliğini sağlar, deriyi istenilen ölçülerde keserek satışa hazır hale getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Deri İşleme Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Programın uygulanabilmesi için Dericilik Alanı standart donanımları; Deri işleme dolapları, etleme makinesi, Sepileme sonrası sıkma – yarma – tıraş makineleri, Boyama sonrası açkı – sıkma ve vakum makinesi, kurutma sistemi, Mekanik yumuşatma makinesi, Zımpara ve polisaj makineleri, Boyama makineleri (rolle – gotte, otomatik pistole v.b) Ütüleme makinesi, Desi makinesi, Deri analiz cihazları, Yağ alma makinesi (küçükbaş hayvan derileri için), Tarama – kırkma – yumuşatma makinesi, Pervaneli tekne, Kompresör, Kimyasallar, kesici aletler, eldiven, önlük, çizme, maske.

 

Deri İşleme Teknisyeni Özellikleri
Deri İşleme Teknisyeni olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı ve bedence güçlü, yaratıcı, tasarım ve görsel yeterliliğe sahip, ekip içinde çalışabilen, sistemli düşünebilen, kayıt tutma yeteneğine sahip, kokudan rahatsız olmayan, gürültüden rahatsızlık duymayan, rutubetten, uzun süre ayakta durmaktan rahatsız olmayan, kimyasalların kokusundan ve temasından alerjisi olmayan, görme, duyma ve koku alma duyguları sağlıklı, kendini yenileyebilen, araştırma yapabilecek kadar bilgisayar kullanma bilgisine sahip, sabırlı ve dikkatli, renk algısı gelişmiş kimseler olması gerekir.

 

Deri İşleme Teknisyeni Çalışma Alanları
Deri İşleme Teknisyenleri; özel sektöre ait deri işleme atölye ve fabrikalarında çalışabilirler. Ekonomik durumuna bağlı olarak kendi işyerini açabileceği gibi özellikle deri işleme sanayinin gelişmiş olduğu İstanbul, İzmir, Bursa, İzmit, Uşak, Niğde, Tekirdağ (Çorlu), Bolu (Gerede) gibi illerde de iş bulma şansına sahiptir. Kalite anlayışının artması, deri hazır giyim ve deri ürünlerinin sürekli çeşitlenmesi ve dış talebin artması bu alanda yetişmiş elemana olan talebi arttırmaktadır.

 

Deri İşleme Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, meslek liseleri, teknik liseler, anadolu meslek ve anadolu teknik liselerinin Kimya Teknolojisi alanı Deri İşleme dalında verilmektedir. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Deri İşleme Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Deri işleme teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi, 4 yıldır.

 

Deri İşleme Teknisyeni Meslekte İlerleme
Deri İşleme Teknisyenleri çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef vb. olabilirler. Meslek liselerinin Kimya Teknolojisi alanı Deri İşleme dalından mezun olanlar istedikleri takdirde Ayakkabı Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Boya Teknolojisi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon, Fermantasyon Teknikerliği, Hasat Sonrası Teknolojisi, Kâğıt ve Kâğıt İşleme Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Maden, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Lastik – Plastik, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Petrol Sondajı ve Üretimi, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kâğıt Teknolojisi, Selüloz ve Kâğıtçılık, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık, Şeker Teknolojisi, Tarımsal Laboratuar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yalıtım Teknolojisi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Endüstriyel Seramik, Seramik önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Kimya Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler. Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. Kendi işyerlerini kuranlar, girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver