Deri Giyim Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Deri Giyim Teknisyeni, Deri Giyim Teknisyeni hakkında, Deri Giyim Teknisyeni ile ilgili bilgi, Deri Giyim Teknisyeni mesleği, Deri Giyim Teknisyeni nasıl olunur, Deri Giyim Teknisyeni olmak için, Deri Giyim Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Deri Giyim Teknisyeni özellikleri, Deri Giyim Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Deri Giyim Teknisyeni Görevler
Üretilecek giysiye uygun derinin seçimini yapar, değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için deri giysi kalıbını hazırlar, deri parçalarını keser ve birleştirir, üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Deri Giyim Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar ve ilgili yazılım programları, deri dikim makineleri, deri özel makineleri, deri, iplik, düğme, astar, tela vb.

 

Deri Giyim Teknisyeni Özellikleri
Deri Giyim Teknisyeni / Deri Konfeksiyon Teknisyeni olmak isteyenlerin; El ve parmak becerisine sahip, renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, yeniliklere ilgi duyan, kesmeyi, çizmeyi ve şekillendirmeyi seven, şekil ilişkilerini görebilen, yaratıcı kimseler olmaları gerekir

 

Deri Giyim Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu meslekte çalışma alanları oldukça geniştir. Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, deri hazır giyim işletmelerinde iş bulabildikleri gibi, örme ve hazır giyim sektöründe de rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu meslekte kendi işini kurma olanağı da vardır.

 

Deri Giyim Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, teknik liseler, anadolu meslek liseleri, anadolu teknik liseleri, Giyim Üretim alanı Deri Giyim dalında, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsünün ise “Deri Hazır Giyim” bölümünde verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Deri Giyim Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.

 

Deri Giyim Teknisyeni Meslekte İlerleme
İşe başlayanlar belirli bir deneyimden sonra bant şefi, üretim şefi, işletmenin yapısına göre modelist, kalite kontrol, fason takibi, üretim müdürü gibi görevlere gelebilirler. Meslek Liselerinin “Giyim Üretim Teknolojisi” alanı Deri Giyim dalından mezun olanlar, istedikleri takdirde Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ayrıca Meslek liselerinin “Giyim Üretim Teknolojisi” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver