Deri Aksesuarları Yöneticisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Deri Aksesuarları Yöneticisi, Deri Aksesuarları Yöneticisi hakkında, Deri Aksesuarları Yöneticisi ile ilgili, Deri Aksesuarları Yöneticisi mesleği, Deri Aksesuarları Yöneticisi nasıl olunur, Deri Aksesuarları Yöneticisi olmak için, Deri Aksesuarları Yöneticisi olmak için hangi okulu okumalı, Deri Aksesuarları Yöneticisi özellikleri, Deri Aksesuarları Yöneticisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Görevleri 
Üretimde kullanılacak deri çeşitlerine göre kalite ayrımını yapar, Üretimi yapılacak deri aksesuarın tasarımını yapar, değişik yaş ve cinsiyetten kişiler için modeller belirler, kalıbını ve şablonlarını hazırlar, günün koşullarına uygun olarak ev süslemelerinde kullanılabilecek deri ürünler için modeller belirler, kalıbını ve şablonunu hazırlar. Üretilecek aksesuara uygun deriyi seçer. deri parçalarını keser, birleştirir. Hazırlamış olduğu deri aksesuarlar üzerinde çeşitli malzemelerle süslemeler yapar. Kullandığı makinelerin bakım ve basit onarımlarını yapar. Üretim sırasında yapılan işin kalitesini denetler.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Kullanılan Malzemeler
Deri dikim makineleri, deri tıraşlama makinesi, sıcak desen presleme makinesi, yakma makinesi, deride kullanılan el aletleri ve malzemeler(çarklı zımba, iplik, makas, deri kesim bıçağı, çelik cetvel, maket bıçağı, zımpara, boyalar, kösele v.b.) Kalıp kâğıtları, çizim masası, çeşitli pistole ve rigalar, süslemede kullanılan gereçler(boncuk, sim, düğme v.b.) bilgisayar ve auto cad programları

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Özellikleri
Deri Aksesuarları Teknisyeni olmak isteyenlerin; uzun süre ayakta çalışmaya dayanıklı, alerji ve astım rahatsızlığı olmayan, kötü kokudan etkilenmeyen, renk ve şekil algılama yeteneği gelişmiş, el ve parmak becerisine sahip, dikkatli, tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş, yeniliklere ilgi duyan, kimseler olmaları gerekir.

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Çalışma Alanları
Deri Aksesuarları Teknisyenleri deri üreten özel sektöre ait atölye ve fabrikalarda çalışabilecekleri gibi kamu kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler veya kendi iş yerlerini açabilirler. Deri ürünlerinin çok çeşitlenmesi ve bu konuda yetişmiş elemana ihtiyaç olması nedeniyle çalışma alanları oldukça geniştir. Ancak, bu meslekte iş bulabilmek yöresel farklılıklar göstermektedir. Turizm sektörünün yoğun olduğu yerlerde iş bulma şansı daha fazladır. Ayrıca ustalık belgesi almak koşuluyla kendi işyerlerini de açabilirler.

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Okulu
Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda Anadolu kız meslek/kız meslek /Anadolu Kız Teknik Liseleri ve Kız Teknik liselerinin “El Sanatları ve Teknoloji” alanının “Deri Aksesuarları” dalında verilmekte iken meslek liselerinde bu isimde artık eğitim verilmemekte olup bu bölümle ilgili eğitim yeni uygulamaya göre giyim üretim teknolojisi alanı altındaki dallarda ders olarak verilmektedir.Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitimin süresi 4 yıldır.

 

Deri Aksesuarları Yöneticisi Meslekte İlerleme
Deri Aksesuarı Teknisyenleri çalıştıkları kurum ve işletmelerde ustabaşı ve şef olabilirler. Ustalık belgesini alanlar kendi işyerlerini açabilirler.Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen iş pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda usta öğreticilik belgesine sahip olurlar.Meslek liselerinin “el sanatları” alanından mezun olanlar istedikleri takdirde el sanatları, geleneksel el sanatları, halıcılık ve desinatörlüğü, halı ve kilim, halıcılık, kuyumculuk ve takı tasarımı, takı tasarımı ve süs taşları işlemeciliği, uygulamalı takı teknolojisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ayrıca meslek liselerinin “el sanatları” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve tekstil dokuma ve örgü öğretmenliği, çiçek, örgü, dokuma öğretmenliği, dekoratif sanatlar öğretmenliği, nakış öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver