Derebeylik Nedir Hakkında Bilgi

Derebeylik Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Derebeylik Nedir, Derebeylik Ne Anlama Gelir, Derebeylik Ne Demektir, Derebeylik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Derebeylik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Derebeylik Anlamı

Orta Çağ’da, toprak mülkiyetine sahip olan ve himayesindeki toprağa bağlı köylülerin üretiminden büyük payı alan toprak sahiplerinin egemenliğine dayanan toplumsal düzen. Batı toplumlarındaki feodalizm ya da feodalite karşılığı kullanılan bu sözcük, aralarında farklar olmasına karşın, aynı zamanda doğu toplumlarında toprağın mülkiyetini ya da kullanım haklarını ellerinde tutan sipahi, toprak ağası vb. yöneticilerin durumunu açıklamak için de kullanılmaktadır. Derebeylik, 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar, üretimin temel olarak tarım üzerine kurulduğu toplumlarda yaşandı. Derebeyi, bir üst beyine askerî ya da benzer başka bir hizmetle yükümlüydü. Derebeylikte savaşçı sınıf toplumda ağır basar; devlete bağımlılık yerine insana bağımlılık vardır. 12. yüzyıldan başlayarak zayıflayan derebeylik, İngiltere’de yerini monarşiye bırakırken, Fransa’da 1789 Devrimi’yle ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Derebeylik Nedir Derebeylik ödev ara Derebeylik kelime anlamı Derebeylik sözlükte ara Derebeylik ansiklopedi bilgi bankası ara Derebeylik ne demek Derebeylik neye denir

Derebeylik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver