Derealizasyon Belirtileri, Derealizasyon Belirtileri Neler, Derealizasyon Hastalığı

derealizasyon hastalığı belirtileri, derealizasyon hastalığı nasıl anlaşır, derealizasyon hastalığın belirtisi, derealizasyon hastalığının belirtileri

Derealizasyon belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Benlikle veya çevreyle ilgili gerçeklik dışı duyguların hissedildiği, kişilikten uzaklaşma sendromu, toplumda az da olsa görülen ruh bozukluğu hastalığıdır. Benlikle ilgili olana depersonalizasyon, çevreyle ilgili olana ise derealizasyon denir. Derealizasyon her seferinde depersonalizasyon duygularıyla birlikte ortaya çıkarak, ani atak şeklinde görülür.

Ani ataklar olarak ortaya çıkan bu bozukluğun delirme ve baygınlık hissetme gibi belirtileri vardır. Çoğu kez kişi bayılacakmış gibi hissedir. Derealizasyon belirtileri arasında kişi kendini bir makine ya da otomaton gibi görmesi de yer alır. Ayrıca, hastalar bu duyguyu cam bir kafese kapatılma gibi anlatırlar.

Migren ve non-spesifik serebral disritmi rahatsızlıkları ile derealizasyon arasında bir bağ olduğu da düşünülmektedir. Genç şizofrenik hastalardaki depersonalizasyon çoğu kez derealizasyon ve pasiflik duygularıyla birlikte görülmektedir. Lobus temporalis epilepsisinde de ayrıca “deja vu” Fenomenleri mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver