Depresyona Bitkisel Çözüm-Depresyona Ne iyi Gelir: Yeşil Çay ve Gün Işığı Hakkında Bilgi

Aşağıda Depresyona Bitkisel Çözüm-Depresyona Ne iyi Gelir: Yeşil Çay ve Gün Işığı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

yeşil çay depresyon tedavisi

yeşil çay depresyon tedavisi

Özellikle gün ışığının azaldığı kış aylarında bir çok kişide depresyon sorunu daha sık görülmektedir. Depresyon değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kişinin depresyona yatkın olması, depresyon nedenleri arasında en önemli etkendir. Ayrıca iş ve okul stresi, büyük bir üzüntüye neden olan olaylar, kişinin fiziksel olarak kendini beğenmemesi, boşanma, ölüm gibi türlü nedenler de depresyonu tetiklemektedir. Depresyon tedavi edilebilir bir psikolojik problemdir. Ancak depresyon tedavisinin ana şartı, kişinin öncelikle depresyonda olduğunu kabullenmesidir. Bir çoğumuz hayatımızın bir döneminde depresyona giriyoruz ve çoğu zaman da bu depresyon sorununu kabullenmeksizin acı içerisinde geçiriyoruz. Oysa depresyon belirtileri herkes tarafından tespit edilebilir bir şeydir. Bu yazımızda öncelikle depresyon belirtileri hakkında bilgi vereceğiz, daha sonra da depresyona bitkisel çözüm sunan yeşil çay mucizesini anlatacağız. En sonda ise depresyona ne iyi gelir ve depresyondan kurtulma yolları sorularına yanıt olacak önemli bazı ipuçları sunacağız.

Depresyon belirtileri nelerdir:
a) Psikolojik Belirtiler
– Depresif ruh hali
– İlgi ve konsantrasyon kaybı
– Yorgunluk ve halsizlik
– Mutsuzluk hissi
– Üzgün Olmak ve kendini üzgün hissetmek
– Kötümserlik (Pesimizm)
– Hobilerden veya daha önce keyf alınan şeylerden keyif alamamak.
– Unutkanlık ve hafızanın zayıflaması
– Dalgınlık
– Sinirlilik
– Anksiyete
b) Fiziksel Belirtiler
– İştah kaybı veya yoğun iştahsızlık
– Kaslarda hissedilen ağrı ve sızılar
– Uyku bozukluğu veya uykusuzluk hissi
– Hastalık hastası olmak: Depresyondaki belirtiler aslında psikolojiktir. Ancak hasta kendisini gerçekten halsiz, yorgun veya fiziksel olarak hasta sanmaktadır.

Depresyonu tanımlayacak en güzel kelime hiç şüphesiz çökkünlük terimidir. Depresyonda olan bir insan kendisini o derece çökkün hisseder ki adeta sonsuz derinlikte karanlık bir çukurun adeta en dibine çivilenmiş gibi hisseder. Bu durumdan kendisini kurtarabilecek en ufak bir ümit ışığı taşımaz ve taşımak istemez. Keder, bıkkınlık ve ümitsizlik hissi kişinin sırtına binen bir yüktür. Sürekli başına gelecek büyük felaketi bekler gibi bir hisle yaşar. Kendisini yaşlanmış ve fiziksel olarak yıpranmış hisseder. Depresyon hastası kişi uzun saatler kimseyle konuşmadan ve hiç bir şey yapmadan somurtkan bir biçimde oturur. Başkalarıyla konuşmaktan veya göz teması kurmaktan kaçınır. Ancak hastalığını ve tedaviyi kabüllendiğinde depresyondan kolayca da kurtulabilir.

Depresyona Ne İyi Gelir-Depresyondan Korunmanın ve Kurtulmanın Yolları

Depresyon tedavisini ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri şeklinde ikiye ayırmak gerekecektir. İlaçlı tedavi doktor kontrolünde yapılan bir tedavi yolu olup depresyona iyi gelen ve mutluluk hissi oluşturan bir takım anti-depresan ilaçlarla yapılır. antidepresanlar depresyon tedavisinde sadece destek amacıyla kullanılmakta olup kullanımı kesildiğinde depresyon tekrar ortaya çıkabilmektedir.

İlaç dışı tedavi yöntemleri ise:

Güneş ışığı tedavisi,
Meditasyon veya yoga tedavisi
Manevi destek, ibadet ve dua ile tedavi
Bitkisel çözümlerle depresyon tedavisi
Kendi kendine tedavi olarak sayılabilir

Bizim bu tedavi yöntemleri arasında sizlere tavsiye edeceğimiz öneriler, gün ışığı ile bir bitkisel tedavi yolu olan yeşil çay tedavisi olacaktır. Şimdi sizlere yeşil çay mucizesinin depresyona faydaları hakkında bilgileri kısaca verelim.

Japon Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde yeşil çayın depresyona iyi gelen faydaları olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle kore, çin ve japonya’da geleneksel içecek olarak kullanılan yeşil çay, Japonya’da depresyon tedavisinde etkisini test etmek amacıyla Thoku Üniversitesi Psikoloji Bölümündeki bilim adamları tarafından yürütülen deneyler neticesinde, günde 3 bardak ve daha fazla yeşil çay içenlerde depresyona yakalanma riskinin önemli ölçüde azaldığı açığa çıkmıştır. Doğu asya toplumlarında depresyon şikayetlerinin yok denecek kadar az olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de yeşil çay içme alışkanlığı olduğu ifade ediliyor. Yeşil çayın depresyon önleyici etkisini en önemli nedeni ise içerisinde beyin üzerinde yatıştırıcı özelliği bulunan Theanine maddesidir. Bu madde doğal bir antidepresan etki oluşturmakta ve depresyon hastalarının depresyondan kolayca çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Diğer yandan güneş ışığı neticesinde vücuttaki mutluluk hormonlarının salgılanması, depresyondan çıkmada oldukça önemli bir faydaya sahiptir. Bu nedenle depresyon şikayeti olan kişilerin yeşil çay tedavisi ile birlikte özellikle bahar ve yaz aylarında bolca açık havada gezmeleri şarttır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver