deniz börülcesi faydaları-deniz börülcesi salatası nasıl yapılır ve kullanılır Hakkında Bilgi

Aşağıda deniz börülcesi faydaları-deniz börülcesi salatası nasıl yapılır ve kullanılır ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

deniz börülcesi faydaları-deniz börülcesi salatası nasıl yapılır ve kullanılır
deniz börülcesi, deniz börülcesi faydaları, deniz börülcesi fiyat, deniz börülcesi fiyatı, deniz börülcesi ingilizce, deniz börülcesi ingilizcesi, deniz börülcesi konservesi, deniz börülcesi nasıl yapılır, deniz börülcesi nedir, deniz börülcesi salatası, deniz börülcesi salatası nasıl yapılır, deniz börülcesi salatası tarifi, deniz börülcesi yemeği, deniz börülcesinin faydaları

Tuzlu bataklıklarda ve deniz kıyılarındayayıldıgı gözlemlenir. Türkiye’de doğu anadolu dışında pek çok yerde görülür. Sonbaharda ortaya çıkar ve ilkbaharda yaprak vermeye başlar.

Ülkemizde izmir, istanbul ve ege kıyısındaki kasaba pazar­larında satılarak ticareti yapılır. Buralarda çeşitli meyhane ve lokantalarda meze olarak bulundurularak kullanılır. İlk deniz börül­cesini bursalı şair yazar arkadaş arla bodrum, gümüşlükte yemiştik.

Bir zamanlar deniz börülcesi yakılır ve külleri sabun ile cam yapımında kullanılırdı. Camın ve sabunun yapımında kullanılan madde deniz börülcesinden elde edilirdi. 14. yüzyılda camcılar atölyelerini deniz börülcesinin yetiştiği yerlerin kenarlarına taşımışlardı. Taze deniz börülcesinin genç ve etli sapları mayıs ve haziran aylarında toplanır. Çiğ olarak üzerine sirke dökülerek yalnız veya diğer bitkilerle birlikte salata yapılarakta tüketilir.

Daha geç toplanırsa birkaç dakika kaynar suda tutup aşırı tuzu azaltmak lazım. Deniz börülcesi bu durumda ıspanak ya da taze fasulye gibi sarımsakla maydanozla, tavada pişirilir. İçkilere veya kırmızı beyaz ete, eşlik eder. Patatesli çorbası, salatalık veya kapariye benzer turşusuda yapılır.

Balığa, soğuk etlere, içkilere eşlik eder. Mayonezle, hardalla ve sirkeyle zenginleştirilir. Tipik bir deniz kıyısı bitkisidir, tuzlu toprakları çok sever, iyot lezzetiyle salataları süsler lezzet verir, zenginleştirir, sağlığımız için gerekli mineral tuzları büyük oranda sağlar.

Bitkilerden Gelen Sağlık
Şifalı bitkilerin insan sağlığına olan etkileri son yıllarda daha çok ön plana çıkmaya başladı.Bunun altındki en büyük sebep ise bir çok çaresiz hastalığa bu bitkilerin çözüm getirmesi oldu.Bu otlar zayıflamak isteyenlerden, kilo almak isteyenlere; hastalıktan kurtulmak isteyenlerden, hastalığa önlem almak isteyenlere kadar hemen hemen her dertlinin derdine çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır.

Sağlık açısından mucizevi bir bitki olan Deniz börülcesi bir çok derde deva olacak faydalara sahiptir.

Deniz Börülcesi Bitkisi Özellikleri
Deniz börülcesi (Salicornia europaea), ıspanakgiller (Amaranthaceae) familyasından bir bitki türü. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilir alt türler bulunur. Diğer isimleri Kurşun otu, Geren otu, Çorak otu, Kara koruğu.

{Salicorrıia, “tuz boynuzu” veya “tuzlu boynuz” demek anlamına gelen.Arapça salcoran sözünden gelir ki, bitkinin biçimiyle yapısına bir göndermedir bu: Bitkinin görünüşü boynuz boynuzdur; özelliginde bolca tuz bulunur.

10 ila 40 cm (santim)uzayabilen, sürünücü veya dik duruşlu, bir ya da çok senelik, otsu ve yarı çalımsı bir bitki türüdür. Etli yarı saydam gövdesinin ucunda çiçeklenme döneminde kırmızımsı lekeler meydana gelir. Yaprakları karşılıklı ve pulludur; sarı, mor ve kırmızı ya da koyu mor renkli olur ; etli sulu, kalın ve yumuşak dokuludur (sukulent). Nisan ve Eylül aylarında yaprakların altından üçlü gruplar halinde küçük yeşil çiçekler oluşarak açar.

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesinin Faydaları
Bileşiminde iyot, fosfor, kalsiyum, silisyum, manganez mineralleri ve A, C, D vitaminleri bulunur. çinko, eritici, İdrar söktürücü, temizleyici, güçlendirici ve iştah açıcı özellikler içermektedir.

İyotlu topraklarda yetiştiğinden guatr hastalığına iyi gelir. Zeytinyağı ve limon sosuyla salatası yapılarak tüketilir.

Deniz Börülcesi Nasıl Kullanılır?
Deniz börülcesi yenebilir bir bitkidir. Taze veya haşlanmış olarak yenilir. Sirkeyle tatlandırılıp tek başına veya salata içinde de hazırlanabilir. Mayıstan itibaren toplanır, başakları kullanılır.

Hem deniz suyunda hem de tuzlu topraklarda yaşayabildiğinden deniz suyunda bulunan pek çok minerali içinde biriktirir. Bu yüzden sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, manganez ve bakır bulundurur.

Deniz börülcesinde bulunan bu mineraller eskiden onun sabun ve cam yapımında kullanılmasının nedenidir. Yakılmasından elde edilen küllerde bulunan sodyum karbonat camın ergime sıcaklığını düşürmeye yarar. Sodyum karbonatın ısıtılmasıyla elde edilen sodyum hidroksit sabunu yapımında kullanılır.

Tazeyken çok gevrek ve sulu, kartlaşınca odunsulaşır, iyice acılaşır. Bileşiminde iyot, fosfor, kalsiyum, silisyum, manganez mineralleri ve A, C, D vitaminleri bulunur. çinko, eritici, İdrar söktürücü, temizleyici, güçlendirici ve iştah açıcı özellikler içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver