Demir vitamini en çok hangi yiyeceklerde bulunur

Vücutta hemoglobin (kırmızı kan hücresi), miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Vücuttaki demirin sadece yüzde 8’i kan damarlarından gelir. Demir bir çok enzim için hayati bir bileşendir. Hastalıklara direnci azaltır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar.Demir vücutta büyümeye yardım eder, yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Özellikle kadınlar için daha önemlidir. Çünkü kadınlar 1 ay içinde erkeklerin kaybettiklerinden 2 kat daha çok miktarda demir kaybederler. Bugün demir, kadınlarda eksikliği en çok görülen mineraldir. Ayrıca demir, vücuttaki B grubu vitaminlerinin kullanımını artırır.

Demir eksikliği:Azlığı anemi, konsantrasyon azlığı, kırılgan saçlar, uyku hali, kırılgan kemikler, sinirlilik, şişmanlık, azalan fiziksel kapasite ve azalan bağışıklık fonksiyonlarına sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Demir hangi yiyeceklerde bulunur:

-Maden suları
-badem
-avokado
-fasulye
-kırmızı pancar
-pancar
-mısır gevreği
-hurma
-yeşil yapraklı sebzeler
-ciğer
-Lima fasulyesi
-böbrek
-et
-yumurta
-balık
-fındık
-midye
-şeftali
-armut
-piliç
-kabak
-kuru üzüm
-pirinç
-kahve
-tahıl
-istiridye

Demir Vitamini Nerede Bulunur?

Demir eksikliği ülkemizde ve tüm dünyada sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Demir eksikliğinin ne olduğu ve tedavi yöntemleriyle ilgili önemli bilgileri sizler için derlediğimiz yazımızdan okuyabilirsiniz.

Demir Vitamini Nerede Bulunur?

Demir bağırsaklar tarafından emilir ve organizmamızın oksijen taşıma işlemini gerçekleştirmeye yarayan en temel sentezlerden olan hemoglobin sentezinin içine girer. Demir aynı zamanda vücutta kaslara oksijen taşıma görevine sahip olan miyoglobin molekülünde de aktif olur. Birçok enzim ve proteinin faaliyetine katkıda bulunur.

Önerilen demir oranları

Yetişkin bir erkek veya menopoz dönemindeki bir kadın, günlük aşağı yukarı 9 miligram demir almalıdır. Bir ergen ise bu orandan yaklaşık yüzde 50 daha fazla demireihtiyaç duyar. Hamile bir kadın ise bundan çok daha fazlasına; her gün 25 ila 35 miligram arasında demire ihtiyaç duyar.

Demirin emilim kapasitesi, eğer vücutta demir eksikliği varsa, çok daha yüksek orandadır. Yeterli derecede alınıyorsa ise bu emilim daha düşüktür. Ayrıca mutlaka belirtelim; demir içerikli tamamlayıcı kullanırken bunu mutlaka bir doktor gözetiminde yapmalısınız.

Demir eksikliği

Demir eksikliği kendini yorgunluk, ciltte solgunluk ve enfeksiyon tekrarları ile gösterir. Ayrıca bu önemli eksiklik kişide anemiye, yani kanda hemoglobin eksikliğine yol açar. Demir eksikliği genelde:

Adet gören kadınlarda,
Hamile kadınlarda,
Gelişme sürecindeki çocuklarda,
Böbrek yetmezliği olan kişilerde,
Vejeteryanlarda,
Sporcularda,

daha fazla görülmektedir. Bu kişilerin mutlaka doktor gözetiminde demir katkısı almaları gereklidir.

Aşırı demir

Demirin azı gibi fazlası da zarar. Vücutta aşırı demir genelde kalıcı hastalıkların, eklem rahatsızlıklarının, diyabetin, kalp problemlerinin, sirozun ve karaciğer kanseri bulgularının sonucu olarak gelişir.

Aşırı demirden muzdarip kişilerin ilaçla birlikte demir kullanırken mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Çünkü demir, antibiyotik gibi bazı ilaçların emilimini azaltabilir.

Aynı zamanda fazla alkol tüketen insanlar da demir fazlalığından şikayetçi olabilir.

Demir hangi besinlerde bulunur

Temel Reis’i hatırlayın… Bir konserve ıspanağı midesine indirdiğinde kasları nasıl da bir anda şişiyordu! İşte çocuklara ıspanağın faydalarını en kolay anlatmanın yolu olan bu unutulmaz kare aslında demirin de ıspanaktan almanın ne kadar etkili olduğunun bir kanıtı. Ispanak dışında demirden zengin besinler ise şöyle:

Kümes hayvanları
Kuzu eti
Kırmızı ve beyaz et
Balık ve deniz meyveleri
Buğday tohumu
Antepfıstığı
Soya fasülyesi
Mercimek
Bezelye
Kuru fasülye
Yumurta
Taze fasülye
Ekmek

Birkaç öneri:

Eğer anemiden veya demir açığından muzdaripseniz, ilaç önerilmeden önce bunun nedeni araştırılmalıdır.
Eğer demir eksikliği eğiliminiz varsa fazla çay ve kahve tüketmeyin
Eğer demir fazlalığı eğiliminiz varsa C vitaminininden zengin ve antioksidan gıdalara ayrıcalık verin.
Eğer tamamlayıcı olarak demir alacaksanız, şişenin çocukların erişemeyeceği bir yerde barınıyor olmasına ekstra dikkat edin.
Demir alırken bunun bir doktor gözetiminde olmasına özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver