Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yaparmı Hakkında Bilgi

Aşağıda Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yaparmı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yaparmı
saç dökülmesi demir eksikligi

saç dökülmesi demir eksikligi

Saç dökülmesinin demir eksikliğine bağlı olarak kaynaklandığı 40 yılı aşkın bir süredir bilim insanları tarafından tespit edilmiş bir gerçek olduğu biliniyor. Bunun altında yatan nedenler ise metabolizmanın düzenli çalışmasının demir mineralinin yeterli miktarda alınıp alınmadığıyle ilişkilidir. Saç kökleri vücudun en yoğun faaliyet gösteren dokuları arasındadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç üretimi sırasında saç kökleri, protein, mineral, vitamin ve yağa ihtiyaç duyarlar. Bu besin gruplarının büyük bir çoğunluğu vücudumuz tarafından depo edilemediğinden dolayı beslenme yoluyla sürekli bir biçimde takviye edilmesi gerekmektedir. Besin gruplarının (protein, karbonhidrat veya yağ), minerallerin veya vitaminlerin yeterli düzeyde vücut tarafından temin edilemediği durumlarda metabolizma bundan doğrudan etkilenir. Saç dökülmesi de metabolizma yetersizliğinden dolayı doğal olarak ortaya çıkan bir süreçtir. Özellikle yetersiz beslenme ve açlık durumlarında saç dökülmeleri daha yaygın olarak görülmektedir. Bu da dengesiz, sağlıksız ve yetersiz beslenme ile saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gözler önüne sermektedir. Tek yönlü beslenmeye dayanan zayıflama diyetleri de saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Biotin, ve B kompleks grubu vitaminlerin yetersiz alımına neden olan bağırsak hastalıkları, Crohn Hastalığı gibi rahatsızlıklarda saç dökülmelerinin görülmesi elbette tesadüf değildir.

Kadınlarda yaygın olarak görülen demir eksikliği, özellikle hamilelik döneminde daha belirgin hale gelmektedir. Diğer yandan demir elementince fakir gıdaların tüketilmesi, aşırı adet kanamaları, kadın hastalıklarında görülen diğer yoğun vajinal kanamalar da kadınlarda demir eksikliği neticesinde saç dökülmesi sorununa yol açabilir. Kronik saç dökülmesi şikayetiniz varsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna baş vurarak demir eksikliğini olup olmadığını test ettirmeniz ve buna ilişkin tedavi sürecine dahil olmanız saç dökülmesine çözüm olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver