Demir Eksikliği, Demir Eksikliği Anemisi, Demir Eksikliği İçin Olur

demir eksikliği nedeni, demir eksikliği nedenleri, demir eksikliği sebepleri, demir eksikliğinin nedenleri

Demir eksikliği neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kansızlığın bir türü olan demir eksikliği anemisi, kırmızı kan hücreleri ve kanın yetersiz olmasından kaynaklanan ciddi bir sorun olduğu için sık sık testlerle kontrol edilmeli gerektiğinde tedavisine başlanmalıdır. Vücuttaki dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri dokuların tazelenmesini ve gelişmesini sağlayan önemli bir işleve sahiptirler.

Demir eksikliği adından da anlaşıldığı gibi vücuttaki demir oranının azlığından kaynaklanır. Sonuç olarak beslenmemizde yeteri kadar demir ihtiva eden gıdalara yer vermezsek demir eksikliği ile karşılaşmamız an meselesidir.

Demir eksikliği beslenmede demir içeren besinlere ağırlık verilmemesinin yanı sıra bağırsaklardaki bir sorundan dolayı da ortaya çıkabilir. İnce bağırsak demir içeren besinleri emmede sorun yaşıyorsa, ne kadar demirden zengin beslensek de demir eksikliği ile karşılaşabiliriz.

Demir eksikliğinin sürekli yorgunluk, nefes darlığı, uyuma, soluk cilt, baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, el ve ayaklarda soğukluk, kalp atışlarında hızlanma gibi belirtileri vardır. Bu nedenle et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve demir ihtiva eden tüm besinler bol bol tüketilmeli, demir eksiliğinin nedenini anlamak için hekime danışılmalı ve tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver