Demir Eksikliği Belirtileri, Demir Eksikliği Nasıl Giderilir, Demir Eksikliği Nedenleri

demir eksikliği nedir, demir eksikliği neler yapar, demir eksikliği neler yemeli,

Demir eksikliği nedir Demir eksikliği sebepleri Demir eksikliği tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Demir eksikliği kansızlık olarak tanımlanır, genellikle, büyümenin çok hızlı olduğu küçük çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıkar. Kadınlar da ise, doğurganlık dönemlerinde, aylık adet kanamaları ile kan kaybetmeleri nedeniyle kansızlık yaşayabilirler. Demir içeriği düşük olan yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve ayrıca, besinler yoluyla alınan demirin emiliminin de güç olması da kansızlık sorununu ortya çıkarır. Demir eksikliğini önlemek için yeterince sağlıklı ve dengeli beslenilmesi lazım. Bu makalemizde demir eksikliği nedenleri ve demir eksikliği tedavisini ön plana çıkarıyoruz ve sağlıklı bir yaşamın sırrı sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtiyoruz…

Ancak; doğru beslenme yöntemi ile kan yapımını artırabilir, kansızlık sorununu giderebilirsiniz.

Hangi Besinler Ne Şekilde Yenir ise Kan Yapar?

Kan Yapıcı Beslenme : Kan Yapan Besinler :

* Ispanak yemeği yapılırken, acı suyu çıksın diye, haşlandıktan sonra sıkılıp, suyu atılmamalı. Böyle yapıldığında sebzenin suyunda kalan tüm demir kullanılamadan atılmış oluyor.

* Demirden zengin makarna da az suda haşlanmalı, soğuk sudan geçirilmeden haşlandığı su süzülerek pişirilmeli.

* Diyet programlarındaki gibi her şey haşlama ile yenmemeli. Yağ azaltılarak, sebzeler tamamen öldürülmeden, yarı çiğ yenmeli ve kendi suyu ile pişirilmeli.

* Beyaz ekmek çok tercih edilmemeli. Bunun yerine bildiğimiz tam tahıllı köy ekmeği ya da yufka tüketilmeli.

* Çay ve kahve, yemeklerden hemen sonra içilmemeli. Bu, demirin emilimini engeller. Yemekte yenilen yiyeceklerdeki demiri etkisiz hale getirir. Çay ve kahve ya yemek yedikten 1-2 saat sonra ya da yemekten önce içilmeli.

* Konsantre meyve suları yerine, taze sıkılmış meyve suları içilmeli. Meyvelerin içindeki şeker yeterli olup, ayrıca, tatlandırıcı konulmamalı.

* Yemeklerin tadına bakılmadan tuz atılmamalı. Gerekirse sebzeler kendi tuzu ile pişirilmeli. 2-3 içerisinde damak o tada alışacaktır. Tuz ve şeker, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kolesterol riskini artırır.

* Keçiboynuzu, üzüm ya da dut pekmezinden, sabahları uyanır uyanmaz bir kahve fincanı dolusu içilmeli. Pekmezin içine, demirin emilimini artırmak için limon sıkılabilir ya da damak tadına göre biraz tahin konulabilir.

Ancak, kansızlık problemi olan kişi, aynı zamanda kalsiyum takviyesi alıyorsa, ikisi aynı zamanda tüketilmemeli. Pekmezin içilmesinden 30-45 dakika sonra süt içilmeli

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver