Demir Eksikliği Anemisi, Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir, Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

demir eksikliği i tedavi yöntemleri, demir eksikliği nasıl geçer, demir eksikliği nasıl giderilir, demir eksikliği nedir

Demir eksikliği tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Demir eksikliği, kan değerindeki kırmızı kan hücrelerinin azalmasıdır. Kansızlığın en sık rastlanan sorunudur. Demir eksikliği, yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da sıkça meydana gelir. Vücudun üretemediği demirin azalması sonucu ortaya çıkar. Vücudumuzun demir kazanması ve bu sorunun ortaya çıkmaması için düzenli ve sağlıklı beslenmek birinci kuraldır.

 

Demir eksiliği olan kişilerde halsizlik, nefes darlığı, cilt renginde solukluk, çarpıntı, dikkat azalması, üşüme, tırnakların güçsüzleşmesi, baş ağrısı ve dönmesi, dudakta çatlamalar ve saç dökülmesi gibi sorunlar meydana gelir. Sık doğum yapan kadınlarda, adet kanamaları fazla olanlarda, vejeteryan olanlarda, demir bakımından yoksun beslenenlerde bu soruna rastlamak mümkündür.

 

Demir eksikliği tedavisi

 

Demir eksikliği tedavisinde önce vücuttaki demirin azalmasına neden olan sorun araştırılır. Örneğin; sorun beslenmeden mi, yoksa kanamadan mı kaynaklanıyor gibi nedenlere bakılır. Bu duruma neden olan sebebin bulunması ile tedavi şekillenir.

Vücudun üretemediği demiri, beslenme yoluyla vücudumuza kazandırmalıyız. Demir bakımından zengin olan besinleri tüketmeye önem vermeliyiz. Et ve et ürünleri bunların başında gelir.

Tedavinin şekli ilaç yolu ise günlük doz miktarı 150-200 mg olan demir prepatları en az 1,5 ay kullanılır. Kan hücrelerinin normale dönmesi bu süre içinde mümkündür. Daha sonraları 80-100 mg preparat kullanılmaya başlanır ve 6 ay bu tedavi devam eder.

Uyarı: Doktorunuzun vermiş olduğu dozda ilaçlar kullanmaya dikkat edin. İlaçların kullanım süresi de yine doktorunuzun söylediği gibi olmalıdır. Fazla alınan demir vücutta birikerek ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver