Delikli Yastık, Delikli Yastık Faydaları, Delikli Yastık Horlama

delikli yastık horlamayı geçirir mi, delikli yastık nasıl kullanılır, delikli yastık nedir, horlama tedavisi

Delikli yastık horlama tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Horlamaya çözüm yolu arıyorsanız, sizi sevindirecek şahane bir haberimiz var. Üretilen özel bir yastık sayesinde artık geceleri horlama derdiniz olmuyor. Bu yastık sayesinde hem siz iyi bir uyku çekmiş hem de yanınızda uyuyan kişi horlamanızdan rahatsız olmamış oluyor.

Uyku bozukluğuna yol açan horlama, delikli yastık sayesinde önlenebiliyor. Uzmanlar yüz üstü uyumanın horlamayı önlemesinden yola çıkarak, bu özel düzenekli delikli yastığı geliştirdiler. İzmir’de bulunan bir hastanenin doktorları tarafından geliştirilen delikli yastık horlama tedavisi için kullanıldı ve olumlu sonuç verdi. Delikli yastık, İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Dr. Zeynep Zeren Uçar ile Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Arman Afrashi tarafından geliştirilmiştir.

Hekimlerin kendi imkanları ile geliştirdikleri delikli yastık, hastaların yüz üstü rahat uyumasını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Yatağa monte edilerek kullanılan delikli yastık da uyuyan hastalar, geceleri horlama problemi yaşamıyor. Çünkü horlama yüz üstü yatıldığı zaman önlenmiş oluyor.

Dünyada bir ilke imza atarak delikli yastığı geliştirenlerden birisi olan. Dr. Afrashi, “Aklımıza gelen konuyu pratiğe dökmeye karar verdik. Bir yastık ve onun altındaki bir sehpadan oluşan ve tüm yataklara monte edilebilen bir düzenek hazırlamayı düşündüm. Hastanedeki malzemeleri kullanarak atölyede delikli sehpayı yaptırdık. Üzerindeki yastığın malzemelerini aldık, kılıfını Dr. Uçar’ın annesi dikti. Hastaları tetkik için çağırırken bu tip bir çalışmanın daha önce yapılıp yapılmadığını araştırdık. 1990’lı yıllarda tek bir olgu üzerinde 7-8 dakikalık bir gözlem yapıldığını ve daha önce böyle bir şeyin dünyada hiç yapılmadığını gördük. MR sonuçlarında, yüzüstü yatıldığında dil kökü bölgesinin genişliğinde yüzde 41, damak bölgesinde ise yüzde 71’lik artış oldu. Solunum yolu açılan kişiler uykuda tıkanmaktan kurtuldu. Üst solunum yolunun çapı 0,8 santimetreden 1,1 santimetreye çıktı” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver