Deli Dumrul Nedir Hakkında Bilgi

Deli Dumrul Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Deli Dumrul Nedir, Deli Dumrul Ne Anlama Gelir, Deli Dumrul Ne Demektir, Deli Dumrul Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Deli Dumrul ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Deli Dumrul Anlamı

Dede Korkut Kitabı’ndaki öykülerden birinin erkek kahramanı. Yaptırdığı köprüden geçenden otuz, geçmeyenden kırk akçe alan Deli Dumrul, kendine savaşacak birini aramaktadır. Bu sırada obadan bir genç ölür. Bunu Azrail’in yaptığını öğrenince Azrail’e meydan okur. Azrail, Deli Dumrul’u yere çalıp üzerine abanır. Canının bağışlanmasını isteyince de, Tanrı, canına karşı can bulmasını söyler. Önce babasına, sonra annesine giden Deli Dumrul, bir sonuç alamayınca eşine gelir. Eşi onun yerine ölmeye razı olur. Bunun üzerine Tanrı onları bağışlar ve kendilerine 140 yıl ömür verir.

Konu ile ilgili aramalar: Deli Dumrul Nedir Deli Dumrul ödev ara Deli Dumrul kelime anlamı Deli Dumrul sözlükte ara Deli Dumrul ansiklopedi bilgi bankası ara Deli Dumrul ne demek Deli Dumrul neye denir

Deli Dumrul ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver