Dekor Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Dekor Teknikeri,, Dekor Teknikeri hakkında, Dekor Teknikeri ile ilgili bilgi, Dekor Teknikeri mesleği, Dekor Teknikeri nasıl olunur, Dekor Teknikeri olmak için, Dekor Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Dekor Teknikeri özellikleri, Dekor Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Dekor Teknikeri Görevleri
Dekor ve Kostüm Sanatçısı/Tasarımcısı ile işbirliği halinde; Tasarım yapılacak mekanın inceler, mekanın özelliği doğrultusunda yapılan tasarıma yardımcı olur, alternatif önerilerde bulunur, Tiyatro, opera, sinema eserlerinin sahnelenmesiyle ilgili dekor söz konusu ise oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü dekor tasarımının, giysi, saç ve eşya modelleri ile uyumunu belirler, Eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alarak kullanılacak modellerin tasarımına yardımcı olur, elde veya bilgisayarlı çizim proğramları ile teknik çizimlerini yapar, Tasarlanan modeller için gerekli malzemeyi sağlar, Sahne dekorları yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir, yapılışını izler ve gerekli gördüğü yerlerde uyarılarda bulunur, Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, dekor tasarımına giren konuları bu provalarda denetler, dekorların yeniden kullanımı söz konusu ise söküm, paketleme ve depolama işlerinin yürütülmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Dekor Teknikeri Kullanıılan Malzemeler
Bilgisayar, auto-cad (çizim) programı, Metal Atölyesi, Marangozhane makineleri, çeşitli yapım ve çizim malzemeleri, Kumaş ve kostümler.

Dekor Teknikeri Özellikleri
Dekor teknikeri olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Görsel algılama yeteneği gelişmiş mekanik ilgisi ve yeteneği olan, el becerileri gelişmiş, Sinema, tiyatro ve operaya ilgili, Tarih, felsefe, sosyoloji ve arkeolojiye meraklı, konuları derinliğine araştırabilen, başkaları ile iletişim kurabilen, ikna edici, karşılaşılan sorunlara kısa sürede pratik çözümler üretebilen, yaratıcı düşünceye sahip, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.
Dekor Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının “Dekor Tasarımı” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Sahne ve Dekor Tasarımı” olarak değişmesi nedeniyle, “Dekor Tasarımı” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Dekor Tasarımı” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Dekor Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

Dekor Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Yardımcı Dekor Tasarımcısı” unvanı verilir.

Dekor Teknikeri Çalışma Alanları
Dekor Teknikerleri; genellikle Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlüklerinde, özel tiyatrolarda, sinema endüstrisinde, ulusal ve yerel televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, şenlik, konser gibi gösteri uygulamalarında iş bulma imkanına sahiptirler. Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının yoğunlaştığı merkezler (İstanbul gibi) ile yerleşik tiyatro, opera, bale kuruluşlarının bulunduğu şehirler, meslek mensuplarının oldukça talep edildiği yerlerdir. Dekor teknikerliği mesleği, kişisel gelişime ve yaratıcılığa açık, estetik beğeni düzeyinin yansıtılabildiği bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle, tasarımların uygulanmasında kendi işini kurmaya da elverişlidir.

Dekor Teknikeri Meslekte İlerleme
“Dekor Tasarımı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde, “İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı” lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş sonrası, lisans eğitimini tamamlamaları halinde yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde belli bir uzmanlaşma döneminin ardından atölye şefi, grup amiri, teknik müdür hatta fabrika müdürü olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver