Davy Crockett Davy Crockett Biyografisi Davy Crockett Eserleri Nelerdir?

Davy Crockett Kimdir Davy Crockett Kimdir, Hayatı Biyografisi | Davy Crockett Hakkında

Davy Crockett Kimdir, Hayatı Biyografisi, Davy Crockett Hakkında Bilgiler, Davy Crockett Eserleri Nelerdir, Yaşamı ve Önemi

biyografi kimdir resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda ziyaretçilerimiz için Davy Crockett hakkında bilgilere yer verdik.

Davy Crockett Kimdir?

Texas eyale­tinin Bağımsızlık Savaşı’nda gösterdiği yarar­lıklarla ünlenen Davy Crockett sınır kaleleri­nin en yiğit savunucularındandı. Crockett ülkesinde cesaretin simgesi olmuştu. Sınırları koruyan bir öncü olarak halk türküleri ve öykülerinde destanlaştı.
Davy ABD’nin Tennessee eyaletinde, bu­günkü Rogersville yakınlarında, İrlandalı bir göçmenin oğlu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda hayvanlara ve ormanlardaki yaşama ilişkin geniş bir bilgisi olmasına karşılık, okuma yazmayı ancak 18 yaşında öğrendi. 13 yaşında evinden kaçarak, üç yıl boyunca ABD’nin çeşitli yerlerini dolaştı. Evine dön­düğünde, Polly Findlay ile evlenerek bir çiftliğe yerleşti.
Crockett zamanının çoğunu avlanarak ya da çevresindekilere ilginç öyküler anlatarak geçiriyordu. Usta bir nişancıydı. 1813′te Krik Yerlileri’yle yapılan savaşta, gözcü olarak General Andrevv Jackson’un ordusuna katıl­dı. Yanına “Betsy” adını verdiği uzun namlu­lu tüfeğini de alan Crockett çarpışmalarda gösterdiği yararlıklarla adını duyurdu. 1821′de katıldığı seçimlerde etkileyici konuş­maları ve ilginç öyküleriyle halkın sevgisini kazanarak, Tennessee eyalet meclisine girme­yi başardı. 1823′te eyalet meclisine ikinci kez seçildikten sonra, 1827′de ABD Temsilciler Meclisi’ne girdi. Crockett, başından çıkarma­dığı rakun kürkünden şapkası, kolay ilişki kurma yeteneği ve inandırıcı konuşmalarıyla VVashington’da kısa sürede adını duyurdu. Andrew Jackson Tennessee’den senatörlüğe adaylığını koyduğunda Crockett onunla ça­tışmaya girdi. Jackson başkan seçildiğinde gene Crockett’i karşısında buldu. Jackson Yerliler’i Mississippi Irmağı’nın batısındaki verimsiz topraklara sürmek istiyordu. Jackson’ un Yerliler ile yapılan anlaşmaları çiğnedi­ğini söyleyen Crockett, haklarını belgeleye­medikleri için topraklarını yitiren beyazlara da yardımcı olmaya çalışıyordu. Crockett 1832′de yeniden kongreye girdiyse de, 1834′te Jackson’un yandaşlarına karşı koyamayarak yenik düştü.
Texas Meksika’ya karşı Bağımsızlık Savaşı’nı başlattığında, Crockett “Betsy”yi alarak San Antonio’ya gitti. Orada James Bowie ile William Travis’in kuvvetlerine katıldı. 1836′da, Meksika ordusunun Alamo Kalesi’ ne karşı giriştiği saldırı yaklaşık 12 gün sürdü. Sonunda Meksikalılar kaleye girdiler. Davy Crockett ve kaleyi savunanların tümü çarpışa­rak öldü; yalnızca kadınlar ile çocuklar kur­tuldu.
Bu Mesajı Yetkililere Rapor Et Bu mesaja hızlı cevap gönder
Eski 10-05-2011
Cvp: Davy Crockett (Davy Crockett Kimdir? – Davy Crockett Hakkında)
#2 (mesaj-linki)
ener

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Davy Crockett

(1786 Tennessee-1836 Alamo), Amerikalı halk kahramanı. Davy Crockett adıyla tanınır. Yoksul bir ailedendi. Çiftliklerde işçi olarak çalıştı. Batıya yolculuklar yaptı ve 1813-1815 Creek Savaşı’na katıldı. 1821′de yerel meclise girdi. Söylevleriyle ün yaptı. Bir karşıtının, avcılığından ötürü “orman kibarı” deyimiyle nitelenince, halkın gözünde, yaşamı ormanlarda geçmiş bir kahraman kimliğine büründü. 1835′te seçimi kazanamayınca orduya girdi. Meksikalılarla yapılan savaşta, Alamo Kalesi’nde ölümüyle efsaneleşti. Walt Disney’in çevirdiği filmlerin de etkisiyle ulusal bir kahraman olarak adı dünyaya yayıldı.
İlgili aramalar: Davy Crockett Kimdir, Hayatı Biyografisi, Davy Crockett Hakkında Bilgiler, Davy Crockett Eserleri Nelerdir, Yaşamı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver