Darphane Nedir Hakkında Bilgi

Darphane Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Darphane Nedir, Darphane Ne Anlama Gelir, Darphane Ne Demektir, Darphane Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Darphane ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Darphane Anlamı

Madenî para, altın ve madalya basımıyla görevli kuruluş. Osmanlı Devleti’nde ilk darphane I. Mehmet tarafından yaptırıldı. Darphanede basım işleri 1841 yılına kadar çekiçle dövülerek yapılırken daha sonra sarkaç yöntemi kullanılmaya başlandı. 1853 yılında pres, 1911′de de makine presi kullanılmaya başlandı. Önceleri para basımının yanı sıra altın ve gümüşün işlemeciliği, nişanların yapılması gibi görevleri olan darphane, II. Abdülhamit döneminde yalnızca para basan bir kurum hâline getirildi. Cumhuriyetten sonra da Darphane Maliye Bakanlığına bağlı olarak para basma görevini sürdürdü. 1947′de İngiltere’den getirilen yeni makineler kullanılmaya başlandı. Darphane bugün de para, değerli kâğıt ve pul basım işini sürdürmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Darphane Nedir Darphane ödev ara Darphane kelime anlamı Darphane sözlükte ara Darphane ansiklopedi bilgi bankası ara Darphane ne demek Darphane neye denir

Darphane ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver