Dar Kanal Belirtileri, Dar Kanal Belirtileri Nelerdir, Dar Kanal Hastalığı

dar kanal hastalığı belirtileri, dar kanal hastalığı nasıl geçer, dar kanal hastalığı nasıl tedavi edilir, dar kanal hastalığı ne demek

Dar kanal hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hareket olanağını kısıtlayan ve bilhassa yürüme problemine yol açan dar kanal hastalığı, ciddi sağlık sorunları arasındadır. Omurilik hastalıklarından bir tanesi olan dar kanal hastalığı, oluşumu uzun süren ve bel bölgesinde rastlanan sorunlardan biridir. Bu soruna bel fıtığı da eklenince hastalığın ciddiyeti daha da artar.

 

Omurilik kanalları, omur kemiklerinin içinde yer alır ve çeşitli sebeplerden dolayı sıkışmaya maruz kalır. Omurilik kanallarının sağ-sol, ön-arka çaplardan daralmasıyla omurilik boğulur. Omuriliğin boğulması sonucu ortaya çıkan hastalık haline, dar kanal hastalığı denir.

Dar kanal hastalığın tedavisi çok önemlidir. Zamanla daha da daralan kanallardan dolayı yürüme mesafesinde ciddi kısalmalar, kalıcı kuvvet kaybı, duyu kayıpları yada felç meydana gelebilir.

Kanal çapı 10 mm’yi bulmuş ise acilen operasyon gerekir. Bu durumda ameliyat dar kanal hastalığı tedavisi için son çaredir. Dar kanal hastalığı ameliyatında kanal genişletici işlemler uygulanır. Ayrıca sabitleyici vidalar veya sentetik disk materyallerde ameliyatta kanalı genişletmek için kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver