Dansitometri Nasıl Ölçülür, Dansitometri Ölçümü, Dansitometri Ölçümü Nasıldır

Dansitometri testi, Dansitometri testi nasıl yapılır, kemik yoğunluğu, kemik yoğunluğu ölçümü

Kemik yoğunluğu nasıl ölçülür?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İleriki yaşlarda kadınların adet dönemlerinin düzensizleşmesi menopoz döneminin başlangıcı kabul edilir ve sonrasında da kanamalar tamamen durarak kadınlar resmen menopoza girmiş sayılır. Menopoz dönemi birtakım sorunların görülmeye başladığı zorlu bir dönemdir ve bu dönemde görülen en tehlikelisorun ise, kemik erimesidir. Kemik erimesinin önüne geçmek için menopoza giren her kadına kemik yoğunluğu testi uygulanmalı ve buna göre önlemler alınmalıdır.

 

Çok eski zamanlarda kadınlarda görülen kemik erimesi,ancak bir kemiğin kırılmasından sonra anlaşılırdı. Ancak günümüzde gelişen tıbbın sayesinde artık bu noktalara gelmeden bu sorun tespit edilip önlemler alınmaktadır. Tıp dilinde Dansitometri olarak bilinen kemik yoğunluğu testi, menopoza giren bir kadında kemik erimesinin olup olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu test kemik erimesinin görülme riski hakkında da bilgi vermektedir.

Kemik yoğunluğu ölçümü, kemikteki kalsiyum ve minerallerin miktarlarını ölçmektedir. Ölçüm sırasında özel bir X ışını kullanılır. Minerallerin fazlalığı, kemiklerin yoğun ve kırılmaya dayanıklı olduğunu gösterir. Kemik yoğunluğu ölçümü 65 yaşından büyük olan her kadına muhakkak uygulanmalıdır. Kemik erimesi riski olan kadınlara daha erken yaşlarda da uygulanmaktadır.

 

Kemik yoğunluğu testi nasıl yapılır ?

 

Kemik yoğunluğu testi oldukça kolay ve hızlıdır. Test esnasında hiçbir bir ağrı hissedilmez. Kemik erimesi nedeniyle kırılma riski olan bel omurları, uyluk kemiğinin kalçaya bağlandığı kısım, el bilek ve kol kemiklerine uygulanmaktadır. Test yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Kemik yoğunluğunu ölçen makineler, içine bir insanın yatabileceği kadar büyükte olabilirler; sadece parmak, el bileği veya ayak topuğu yerleşecek kadar küçükte. Her bölgede kemik yoğunluğu farklıdır. Bu nedenle bir bölge pozitif çıksa bile muhakkak diğer bölgede de ölçüm yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver