Danişmentliler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Danişmentliler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Danişmentliler Nedir, Danişmentliler Ne Anlama Gelir, Danişmentliler Ne Demektir, Danişmentliler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Danişmentliler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Danişmentliler Anlamı

Danişmentliler Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
Anadolu’nun ilk Türk devletlerinden biri. Danişmentliler önceleri Tokat, Amasya ve Sivas çevrelerinde etkinlik gösterdiler. Daha sonra 1071-1178 arasında Sivas, Kayseri ve Malatya’da egemenliklerini sürdürdüler. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun ilk fatihleri arasında adı geçen Melik Danişment Gazinin destansı yaşantısına bağlanan kuruluş yıllarından sonra, Haçlı Seferleri’nde Danişmentoğulları’nın etkinlikleri nedeniyle beylerine Halife tarafından “Melik” unvanı verilmiştir.

Cami, medrese ve kümbetlerden gelen Danişmend mimarîsinin tarzı, daha sonraki Anadolu Selçuklu tarzının öncüsü olmuştur. Tokat, Niksar ve Kayseri’deki medrese ve kümbetler, tuğla işçiliği ve bezemeleriyle dikkat çeker.

Konu ile ilgili aramalar: Danişmentliler Nedir Danişmentliler ödev ara Danişmentliler kelime anlamı Danişmentliler sözlükte ara Danişmentliler ansiklopedi bilgi bankası ara Danişmentliler ne demek Danişmentliler neye denir

Danişmentliler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver