Damar Sertliği Hastalığı, Damar Sertliği Hastalığı Nasıl Olur, Damar Sertliği Hastalığı Neden Olur

damar sertliği hastalığı nedenleri, damar sertliği nasıl olur, damar sertliği nasıl oluşur, damar sertliği neden olur

Damar sertliği nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Esnek bir yapıda olan atardamar vücudun dengesine göre genişleyip daralmaktadır. Vücudun denge durumuna göre değişen atardamar bazı sorunlardan dolayı esnekliğini kaybederek sertleşir. Atardamar duvarının bağ dokusu ile kaplanarak esnekliğini kaybetmesi sorunu damar sertliği olarak tanılanır.

Damar duvarında meydana gelen bu olaylar sonucunda damar duvarından damarın iç bölümüne doğru ateromatöz ismi verilen plaklar oluşur ve u plaklar, damarın zayıflamasına neden olarak tıkanmasını sağlar. Bu durumdan kaynaklı bazı komplikasyonlar gelişir. Bu sorunlar ise hastada ciddi hasarlara yol açar ölüme sürükler.

Amerika, Japonya gibi ülkelerde sıkça meydana gelen bu sorun, en çok rastlanan ölüm sebepleri arasındadır. Çünkü damar sertliği kalp krizine, beyin kanamasına ve koroner arter rahatsızlıklarının görülmesini tetikler.

 

Damar sertliğinin nedenleri

 

Bazı vakalar kontrol altına alınabilirken, bazıları için söz konusu bile değildir. Hastalığın kontrol altına alınıp alınmayacağı anca hastalığın yaygınlığının ve ağırlığının tespiti ile anlaşılır. Kalıtsal, yapısal, yaş ve cinsiyete bağlı olarak damar sertliği meydana gelmektedir.

Damar sertliği nedenleri arasında en önemli faktör, yaştır. Genellikle orta yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu kişilere kalp krizi görülme riski çok daha fazladır. Damar sertliğine bağlı olarak meydana gelecek olan sorunlar ise, 40-60 yaşları arasında kendini gösterir.

Erkekler bu hastalığa daha dayanıklıdır. Bunun sebebi hormonlardır. Çünkü kadınların menopoz döneminden sonra östrojenin azalması, riski yükseltir.

Ailesinde hipertansiyon ya da şeker hastası bulunanlarda kalıtsal damar sertliği meydana gelir. Kalıtsal faktörler arasında Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve kan yağ seviyesi fazlalığı yer alır.

Kolesterol yüksekliği de damar sertliği ile direk ilişkilidir. İyi kolesterol miktarının, kötü kolesterole oranla az olması damar sertliğine yol açar. Hayvansal yağlar, yumurta sarısı ve tereyağı kolesterolü yükseltir ve damar sertliği riskini arttırır.

Bilhassa aşırı sigara tüketen erkeklerde bu hastalığa daha sık rastlanmaktadır. Bayanlarında son zamanlarda sigara olan bağımlılıklarından dolayı, erkeklerle hemen hemen aynı oranda damar sertliği riski yaşamaktalar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver