Damar Sertliği, Damar Sertliği Hastalığının Tedavisi, Damar Sertliği Nasıl Giderilir

damar sertliği nasıl tedavi edilir, damar sertliği tedavi, damar sertliği ve tedavisi, damar sertliğine çözüm

Damar sertliği tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sıhhatli insanlarda elastiki bir yapıya sahip olan atardamar, bedenimizin denge durumuna göre kimi zamanla gemişlemekte kimi zamanda daralmaktadır. Atardamar bu sayede kan geçişlerini ayarlar, ancak elastiki yapısını kaybetmesi sonucu sertleşme problemi ortaya çıkar ve bu durum çeşitli komplikasyonların görülmesine neden olur.

 

Tıp dilinde ateroskleroz olarak tanımlanan bu hastalık, damar tıkanmalarına, damar yapısının zayıflamasına ve bunun gibi müşabih durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı atardamar duvarının bağ dokusu ile kaplanması, damar sertliğinin ortaya çıkmasında ki en büyük etkendir.

 

Damar sertliği tedavisi

 

Tanı için, fizik muayenenin ardından doppler ultrason görüntüleme yapılır. Ayrıca bunun haricinde anjiyo uygulaması yapılarak damarların tıkanıklık ve daralma durumlarına bakılır. Hastalara bazen efor testi uygulanmaktadır. Bu işlemlerin ardından tedavi uygulanır.

Damarlardaki daralma aşırı değil ise ilaç tedavisi yeterlidir. Hastaya verilen kan sulandırıcı ilaçlar sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Ancak durum vahim ise damar sertliğinin tedavisi için by-pass veya balon yöntemi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver