Damar Sertliği, Damar Sertliği Ameliyatı, Damar Sertliği İlaçlı Tedavi

damar sertliği nasıl geçer, damar sertliği nasıl iyileşir, damar sertliği tedavi yöntemleri, damar sertliği tedavisi

Damar sertliği nasıl tedavi edilir?

Sağlıklı bir vücutta esnek bir şekilde buluna atardamarlar, vücut yapısına göre şekillenme özelliğine sahip oldukları için bazı durumlarda genişleyip bazı durumlarda da daralmakta olduklarından kan akışının miktarını böylece ayarlarlar. Ancak mütenevvi sebepler atardamar duvarlarını harap ettiği için, zarar gören atardamarlar gerektiği gibi işlevini yerine getiremez ve bu duruma bağlı olarak da kan akış miktarında düzensizlikler yaşanır. Bazen kan akış miktarı azalır bazen de çoğalır. İşte bu sorun damar sertliği olarak açıklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Damar sertliği birçok hastalık gibi geç fark edildiğinde ciddi sorunlara yol açar. Tedavisinde geç kalınan damar sertliği kalp krizinden beyin kanamasına kadar yol açan bir sorun haline gelir. Bu sebeple doğru zamanda doğru tedavi uygulanmalıdır. Damar sertliği tedavisi için anjiyo denilen metot uygulanır. Eğer damarlarda herhangi bir tıkanıklığa rastlanırsa daralmanın durumuna bağlı olarak ilaç tedavisi ya da ameliyat uygulanır. Daralmanın ciddi boyutta olmaması ilaçla tedavisini mümkün kılar. Ancak daralmanın ilaçla tedavisi mümkün değil ise, bypass ameliyat uygulanır.

Damar sertliği tedavisi için hastalarında bir takım hususlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle de sigara içiliyorsa bırakılmalı ve sigaralı ortamdan uzak durulmalıdır. aynı zamanda düzenli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz ve spor yapılmalı, yüksek tansiyon kontrol altına alınmalı ve aşırı kilolu olmakta kaçınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver