Damak Nedir Hakkında Bilgi

Damak Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Damak Nedir, Damak Ne Anlama Gelir, Damak Ne Demektir, Damak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Damak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Damak Anlamı

Omurgalı hayvanlarda ağız boşluğunun tavanına verilen ad. Memelilerde, bu sert damağın arkasında, kemik desteği olmayan ve küçük dil olarak bilinen etli uzantıyla biten yumuşak damak bulunur. Sert damak, tüm damak yüzeyinin üçte ikisini kaplar ve az miktarda mukoza salgılar. Çiğneme sırasında dil, ağızdaki yiyecekleri karıştırarak bol tükürükle ıslanmasını sağlarken damak mukozasının katlanmasıyla oluşan çok sayıdaki kıvrım da yiyeceklerin hemen yutağa kaymasını önleyerek, bu sürece yardımcı olur.

Yumuşak damak, kendisine hem hareket yeteneği, hem de destek sağlayan kas ve bağ dokudan oluşmuş son derece esnek bir yapıdır. Yutma ve emme sırasına yukarıya kalkarak, burun boşluğuyla yutağın burun bölümünü, ağız boşluğundan ve yutağın ağız bölümünden ayırır. Böylece, ağız boşluğunda bir vakum yaratarak yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasını engeller.

Konu ile ilgili aramalar: Damak Nedir Damak ödev ara Damak kelime anlamı Damak sözlükte ara Damak ansiklopedi bilgi bankası ara Damak ne demek Damak neye denir

Damak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver