Dalak Büyümesi, Dalak Büyümesi Nasıl Geçer, Dalak Büyümesi Nasıl İyileşir

dalak büyümesi nasıl tedavi edilir, dalak büyümesi tedavi edilir mi, dalak büyümesinin tedavisi, dalak büyümesinin tedavisi nedir

Dalak büyümesi tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Karnın sol tarafında ağrı, nefes almada güçlük çekme, nedensiz kanamalar, sürekli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, çabuk doyma, halsizlik ve benizde renk değişikliği sorunları ile kendini gösteren dalak büyümesi, doktor muayenesi ile tanısı konan ve tedavisi mümkün olan bir sağlık sorunudur. Az önce saymış olduğumuz şikayetler ile hekime başvuran hastalar önce bir muayeneden geçerler, ardından da sorunun kesin olarak ne olduğunu anlayabilmek için görüntüleme yöntemlerine tabi tutulurlar.

Dalak büyümesi şüphesi olan hastalara uygulanan ultrason ve tomografi yöntemleri dalağın tam büyüklüğü ve yapısı hakkında detaylı bir bilgi verdiği için, dalak büyümesi tanısının konması daha kolay ve kesin olur. Aynı zamanda hastalara karaciğer fonksiyonlarını, kan hücre sayımını gösteren kan testleri yapılır ve gerek görüldüğünde kemik iliği incelemesi de istenir.

Dalak büyümesi nasıl tedavi edilir?

 

Dalak büyümesi sorununa yol açan sebebe yönelik tedavi işlemleri uygulanmaktadır. Bazen bir antibiyotik tedavide olumlu etki gösterirken, bazen de ışın tedavisi ya da ameliyat gerekmektedir. Enfeksiyondan kaynaklı dalak büyümesi tedavisi için antibiyotikler, lenf kanseri ve lösemi için ışın tedavisi, hemolitik anemi sorunundan kaynaklı dalak büyümesi tedavisi için ise cerrahi operasyona gerek duyulur.

Hekimler dalak büyümesinin yırtılma riski bulunduğunu ve bu riskin hayati önem taşıdığını söylemekteler. Bu tür durumlarda dalağınızı zorlayıcı hareketlerinde uzak durmalı ve çarpışmalardan kaçınmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver