Dalak Büyümesi Belirtisi, Dalak Büyümesi Nasıl Anlaşılır, Dalak Büyümesinin Belirtileri

dalakta büyüme belirtileri, dalakta büyüme nasıl anlaşılır, ,

Dalak büyümesi belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sıtma gibi parazite hastalıkları, bakteriyel enfeksiyonlar, siroz hastalığı, hemolitik anemi hastalığı, lösemi, lenf kanseri gibi mütenevvi sağlık problemleri dalak büyümesine neden olan sorunların başında gelmektedir. Karın bölgesinin sol üst tarafında, kaburgalar arasında ve midenin yanında yer alan küçük uzvumuz dalak, bu ve buna benzer problemlerden ötürü büyüme göstermektedir. Sizlere bu makalemiz aracılığıyla dalak büyümesinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlıklı bir insanın dalağı kendi yumruğu kadar olmaktadır. Ancak mütenevvi sorunlar ne yazık ki dalak üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta ve büyümesinde rol oynamaktadır. Splenomegali adı verilen dalak büyümesi sorunu neticesinde bu organ işlevini de yerine getiremez. Bu sebeple de bir takım şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler doğrultusunda dalak büyümesi ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabiliriz. Ancak kesin tanı için hekime başvurmakta da fayda var.

Dalakta büyüme belirtileri

 

Dalak büyümesin husule gelmesi durumunda karnın sol üst tarafında dolgunluk ve ağrı hissedilir, bireyler beslenme esnasında çabuk doyar, kansızlık ve beniz atması da bu şikayetlere eşlik eder. Dalağın büyüme nedeniyle görevini yerine getirmemesinde ötürü zaten sık sık enfeksiyonlar ortaya çıkacaktır.

Enfeksiyonlarda dalak büyümesi belirtileri arasında önemli bir işarettir. Ayrıca yine dalak işlevini yerine getiremediği için kan pompalayamaz ve bireylerde kanamalar görülür.

Derin nefes almakta zorlanıyor ve az önce saydığımız şikayetleri yaşıyorsanız hemen hekime başvurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver