D Vitamini Eksikliği, D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar, D Vitamini Eksikliğinin Yol Açtığı Hastalıklar

depresyon nasıl olur, depresyon nasıl ortaya çıkar, depresyon nedenleri, depresyon nedenleri nelerdir

D vitamini eksikliği depresyona neden oluyor

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukluk döneminde D vitamini yönünden eksik beslenen kişilerde depresyona girme riski daha yüksek olduğu gözlemlendi. Depresyonun nedenleri arasında artık vitamin eksikliğinde olduğunu biliyoruz. D vitamini yönünden zengin beslenmek, ileri ki yaşlarda ortaya çıkacak olan depresyonu engellemektedir.

 

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda D vitaminin yeterli miktarda alınması depresyon riskini neredeyse yok ettiği ortaya çıktı. Çocukluk döneminden beri D vitamini yönünden eksik beslenen kişilerde depresyona girme olasılığı yüksek oluyor. Bristol Üniversitesi Sosyal ve Toplumsal Tıp Okulu’nun yapmış olduğu bu araştırmanın başında yer alan Dr. Anna Majina Tolppanen, ” D vitamini eksikliği hem çocuklarda hem de yetişkinlerde birçok olumsuz etkilere yol açmaktadır. D vitaminini yeterli miktarda almayan çocuklar ve yetişkinler depresyonla karşı karşıya.” dedi.

D vitamini eksikliği depresyona girme riskini arttırdığı gibi solunum yetersiliğine, kalp hastalıklarına, eklem ağrılarına ve daha bunlar gibi birçok hastalıklara yol açmaktadır.

Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş, süt ve süt ürünlerinde D vitamini bolca bulunur. Bu besinleri sıkça tüketerek depresyondan korunabiliriz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver