Cushing Hastalığı, Cushing Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Cushing Sendromu

cushing sendromu belirti, cushing sendromu hastalığı belirtileri, cushing sendromunun belirtileri, cushing sendromunun belirtisi nelerdir

Cushing sendromu belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekler tarafından kortizol hormonunun düzensiz ve aşırı bir şekilde üretilmesinden kaynaklı bir sorun olan Cushing sendromu, bilim insanı Harvey Cushing tarafından tanımlandığı için bu ismi almıştır. Kortizol hormonunun bu denli aşırı ve düzensiz şekilde salgılanmasından ortaya çıkan belirtilerin toplamı olarak bilinen Cushing sendromuna nadiren böbrekte oluşan tümörde sebep olmaktadır.

Cushing sendromu hastalığı öncesi ve sırasında kanda hormon artışı görülür. Hormon artışının sebebi ya ATCH fazlalığından ya da kortizol fazlalığındandır. Kortizol fazlalığının görülme sebeplerinden bir diğeri de hastaların dışarıdan ilaç olarak aldıkları kortizoldur.

Cushing sendromunun belirtileri arasında kemik erimesi, şişmanlık, cinsel isteksizliz, yüksek tansiyon, yaşamaktan bıkma, hormon bozukluğu, gözde basınç bozukluğu, karında sürekli ağrı hissi ve tekrarlayan enfeksiyonlar yer alır. Bu belirtilerin hissedilmeye başlamasından sonra hastalar hemen tedaviye yönelmelidir. Aksi durumda cushing hastalığı, addison hastalığına, şeker hastalığına veya feoksomositoma hastalığına yakalanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver