Cushing Hastalığı, Cushing Hastalığı Tedavisi, Cushing Sendromu

Cushing sendromu hastalığı, Cushing sendromu hastalığı tedavisi, Cushing sendromu hastalığının tedavisi, Cushing sendromu nasıl geçer

Cushing sendromu tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekler tarafından kortizol hormonunun düzensiz ve aşırı bir şekilde üretilmesinden kaynaklı bir sorun olan Cushing sendromu, bilim insanı Harvey Cushing tarafından tanımlandığı için bu ismi almıştır. Kortizol hormonunun bu denli aşırı ve düzensiz şekilde salgılanmasından ortaya çıkan belirtilerin toplamı olarak bilinen Cushing sendromuna nadiren böbrekte oluşan tümörde sebep olmaktadır.

Cushing sendromu hastalığı öncesi ve sırasunda kanda hormon artışı görülür. Hormon artışının sebebi ya ATCH fazlalığından ya da kortizol fazlalığındandır. Kortizol fazlalığının bir diğer sebebi ise hastaların dışarıdan ilaç olarak aldıkları kortizoldur.

Cushing sendromunun belirtileri arasında kemik erimesi, şişmanlık, cinsel isteksizli, yüksek tansiyon, yaşamaktan bıkma, hormon bozukluğu, gözde basınç bozukluğu, karında sürekli ağrı hissi ve tekrarlayan enfeksiyonlar yer alır. Bu belirtilerin hissedilmeye başlamasından sonra hastalar hemen tedaviye yönelmelidir. Aksi durumda cushing hastalığı, addison hastalığına, şeker hastalığına veya feoksomositoma hastalığına yakalanabilirler.

Kanda kortizolun fazla olması ya da böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlarda aşırı artış görülmesinden doğan cushing sendormu erken evrelerde fark edilmeyip tedavisine geç kalınırsa hastalarda ciddi sağlık sorunları başlar. Tedavi edilmeyen cushing sendromu başta addison hastalığı olmak üzere diyabet ve feokromositoma (böbrek bezlerinin enfeksiyon kapması) gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkartır.

Aşırı kilo alma, osteoporoz, hipertansiyon, hormon bozukluğu, gözde basınç bozukluğu, karında sürekli ağrı hissi, geçmeyen enfeksiyonlar, hastanın yaşamaktan bıkması ve cinsel isteksizlik gibi belirtileri bulunan cushing hastalığının kesin tanısı için önce hastanın hikayesi dinlenir, ardından da kortizol değerlerine bakılır. Tanısı konan cushing sendromu hastalığının tedavisi için hemen gerekli işlemlere başlanır.

Cushing sendromunun tanısının konulmasının ardından ilk olarak hastalığın hipofiz bezinden kaynaklı mı yoksa böbrek üstü bezinden kaynaklı mı olduğuna bakılır. Ardından hastalığa sebep olan bezin yüksek hormon salgılaması durdurulur. Eğer hastalık ilk evrelerde ise ilaçlı tedavi yeterli görülür; ancak ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Hastaların tedavi sırasında kilo almamaları gerekir. Kilo alımını önlemek için özel diyet programları hazırlanır ve hastaların bu programa uyması önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver