Cumhuriyet Nedir Hakkında Bilgi

Cumhuriyet Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyet Nedir, Cumhuriyet Ne Anlama Gelir, Cumhuriyet Ne Demektir, Cumhuriyet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Cumhuriyet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Cumhuriyet Anlamı

Egemenliğin, bir tek kişinin elinde olmadığı ve oy hakkına sahip yurttaşlar tarafından seçilen temsilciler eliyle yasalara uygun şekilde kullanıldığı yönetim biçimi. Cumhuriyet yönetiminde devleti yönetecek kişiler düzenli aralıklarla ve özgürce yapılan seçimler aracılığıyla halk tarafından belirlenir. Cumhuriyet yönetimi; yasama, yürütme ve yargı organlarının birbirinden bağımsız ve birbirini dengeli bir biçimde denetleme esası üzerine kurulmuş bir yönetim sistemidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 1. maddesinde “Türkiye Devleti, bir cumhuriyettir.” ifadesi yer almaktadır.

Cumhuriyet sistemi, bilimsel düşünceye ve toplumun gereksinimlerine önem veren, çağdaş bir yönetim biçimidir. Demokrasiyi geliştiren cumhuriyet yönetimi, kişi hak ve özgürlüklerini de güvence altına alır. Bugün, toplum olarak sahip olduğumuz tüm demokratik nitelikler, cumhuriyetin eseridir. Atatürk, cumhuriyet sisteminin, Türk ulusunun karakterine ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi olduğunu belirtmiştir.

cumhuriyet
Konu ile ilgili aramalar: Cumhuriyet Nedir Cumhuriyet ödev ara Cumhuriyet kelime anlamı Cumhuriyet sözlükte ara Cumhuriyet ansiklopedi bilgi bankası ara Cumhuriyet ne demek Cumhuriyet neye denir

Cumhuriyet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver