CRC Hatasına Kesin Çözüm %100 Çalışıyor Yardım Onarım Tamir

Konu ile alakalı etiketler: crc hatası çözümü, crc hatası düzeltme, crc hatası çözüm, crc hatası düzeltme programı indir, crc hatası kesin çözüm, crc hatası dosya bozuk çözümü, rar crc hatası çözümü, crc hatası giderme, crc hatasının çözümü, silkroad crc hatası, crc hatasını düzeltme, crc hatası ve çözümü, crc hatası düzeltme programı, winrar crc hatası kesin çözüm, crc hatasını gidermek,

CRC Hatası alanlar aşağıdaki yazıyı okusun…(Üşenip hepsini okumazsanız hatanıza çözüm bulamazsınız..)

Sponsorlu Bağlantılar

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Gelen veriler ile alınan verilerin aynı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Eğer bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrardan iletilemez bu da sağlıklı sonuçlar vermez. Ayrıca gelen verinin içeriği bozularak veriye bir virus eklenerek de tehlikeli sonuçlar elde edebiliriz. İşte CRC bunları engellemek amacıyla kullanılır.

Bazen ise bize çok lazım olan bir veriyi açmamızı engellemekte karşımıza çıkar bu CRC ve bizleri fıtık eder. Genellikle RAR ve EXE dosyalarında çok olur bu.

RAR için;

Bu hataların bir kaç sebebi olabilir. Internetten bir veriyi biz parça parça indiririz. Kullandığınız download programı bu parça parça inen verilerden bir parçayı eksik/yanlış indirmesi CRC nin çıkışına sebebiyet verir.Mesela 1 GB lık bir film indiriyoruz. 5 parçaya bölünmüş olsun film.Sadece bir parçada sorun varsa diğer 4 parçanın bir anlamı yok maalesef..Çünkü download programımız o bir parçadaki verilerin içindeki bir/birkaç veriyi eksik indirmiş.

Bunu aşmanın farklı yolları vardır

* Kullandığınız sıkıştırma programınızın son sürüm olmasına özen gösterin

* Kullandığınız download yönetici programınızın sağlamlığına dikkat edin.Popüler olması önemli değil (flashgette bile bu olaylar karşımıza çıkar)

* Bilgisayarımızda virus varsa dosya inmede sorunlar yaşatabilir ve bu hata ile karşılaşmamıza sebebiyet verir

* Bazı programlar (firewall) bu hataya sebebiyet verebilir

* Harddisk ya da ramdeki bir sorun yüzünden de veri alış-verişinde sorun çıkarak

* Telefon hattınızda parazitlenme olabilir.Her indirdiğiniz veride bu oluyorsa telefon hattından kaynaklanıyor olabilir.Ahizeyi kaldırdığınızda cızırtı çıkıyorsa sorun olabilir.Ya da splitter kullanılmaması da bu hatayı meydana getirebilir

CRC hatalarını oluşturabilirler.

Şimdi RAR için çözümlerini yazalım;

* İlk olarak winrar programının bize sunduğu “Onar” fonksiyonunu kullanarak düzeltmeye gidelim

* Eğer onarma işe yaramadıysa winrarın eski sürümünü kaldırıp yeni sürümünü kurabiliriz

* Harddiskimizi söküp başka bir bilgisayara ikinci hdd olarak takıp ordan verileri kurtarma şansımız olabilir

* Hattınızda parazit olmadığını tespit edin.Sorun verilerinizi indirirken parazitlenme sebeiyle eksik indirilmesi olabilir

* Bağlantınızdaki TCP/IP protokolünde DNS de sorun olabilir

* Anakart ın ağ yazılım programında ya da firewall programları indirmede sorun yapabilir.Buna dikkat etmeniz gerekir

* DSL modem konsoluna girip gelişmiş ayarlarda CRC hatasının olup olmadığını kontrol edin.Eğer varsa TürkTelekom ile irtibata geçin (4440375)

* Saçma bir mantık ama işe yaradığını öğrendim. Mesela 10 partlık bir şey indirdiniz. 5 partında CRC hatası veriyor. O 5 partı tekrar indirin.Bu sefer 3 part hata verecek.O hata veren 3 partı tekrar indirin.Bu sefer tek part hata verecek.Onu da tekrar indirin sorun olmayacak. Saçma geliyor ama bu şekilde olayı çözenler var.

* Kaynağınız CD ise Cd nin sağlam olduğundan emin olun

* VIA chipsetli anakartlarda driverlerin eksik/yanlış yüklenmesi de sebep olabilir

* WinCRC adında ßir Program Var. Bu program bozuk CRC lerin bozuk olan kısımlarını tekrar indiriyor. Ama şöyle birşey olması lazım.Sağlam olan program ile bozuk olan programı karşılaştırıyor ve eksikliklerini alarak kopyalıyor.İndirdiğiniz dosyayı başka bir arkadaşını indirmişse ondan o şekilde alabilrisiniz dosyanızın eksik yanlarını.Bu şekilde de tekrar indirme zahmetine girmezsiniz

WinRAR CRC Hatası Çözümü (Programsız) (Resimli Anlatım)

Evet arkadaşlar,çoğumuz program ve ya oyunlarımızı RAR’dan çıkartma işleminde kimi zaman CRC hatası problemi yaşayabiliyoruz.Özellikle boyutu yüksek olan ve partlara bölünmüş olan dosyalarda bu CRC hatası çok başımızı ağrıtıyor.

Şimdi sizlere bu hatayı engellemek için oldukça basit bir çözüm önerisi sunacağım…Hiç bir programa gerek kalmadan,oldukça basit bir işlem sayesinde tüm programlarınızda CRC hatasından kurtulabileceksiniz .

İlk önce CRC Hatası’ndan Bir Resim Paylaşalım :

Gördüğünüz gibi CRC hatası küçük bir pencere hâlinde bu şekilde belirmektedir.Bu hatayı veren dosya RAR’dan çıkarılamamaktadır.

Şimdi dosyayı,hata almamıza rağmen nasıl çıkartacağımızı anlatan resimlere geçeceğiz.

Yapmamız gereken ilk işlem;WinRAR arşivimizi çift tıklayarak açmaktır.Daha sonra;

Resimde görüldüğü gibi,CRC hatası veren dosyamıza sağ tıklayıp “Belirtilen Klasöre Çıkart” seçeneğini tıklıyoruz.Bu seçeneği tıkladıktan sonra karşımıza bu şekilde bir pencere çıkıyor :

Yukarıdaki pencere açıldıktan sonra,dosyamızı çıkartacağımız klasörü seçiyoruz.Ardından(burası çok önemli!);sol altta bulunan “Çeşitli” sekmesindeki “Bozuk dosyaları koru” seçeneğine tik koyuyoruz ve Tamam’a basıyoruz.

Arşivden çıkartma işlemi devam ederken,tamamlanmak üzereyken ve ya tamamlanınca yeniden CRC hatası ile karşılaşacaksınız…Ancak bu hata penceresini “Kapat” diyerek gönderdikten sonra,çıkartma işlemini yaptığınız klasörde dosyanız gözükecektir .

Rar Partlarında crc hatası ve çözümü

Crc hatası,internetten dosya indirdikten sonra onları çıkarırken oluşan hata çeşididir.Nedeni rar dosyasının bozuk olması,yada inerken yanlış inmesidir.

Parola yanlış gibi bir hata veriyorsa bilin ki %80 Crc hatasıdır.
Eğer bozuksa 
onarılması için partları upload eden kişinin partlama yaparken içine kurtarma kaydı eklemesi gereklidir.

Benim yani —n00b—‘un bütün partlarının içinde kurtarma kaydı vardır.Eğer benim tarafımdan eklenen birpart 100 mb’dan daha küçükse bilin ki yanlış indirmişsinizdir.Eğer benim partlarımın hepsi 100mb üstü diyorsanızaşağıdaki yolu deneyin.

1- Bilgisayarınızın başlat tuşuna tıklayın..
2- Programlar sekmesine farenizin yardımı ile gelin..
3- Winrar sekmesine farenizin yardımı ile gelin..
4- Winrar programını farenizin sol tuşu ile tıklayın ve çalıştırın..
5- Hatalı olan partı farenizin sol tuşu ile bir kere tıklayarak seçin.
6- + yani onarma tuşuna basın..
7- Bu kısmı olduğu gibi bırakın..
8- Onaracağınız dosya rar ise ilk seçeneği, zip ise ikinci seçeneği seçin .(tüm uploadlarım rar dosyasıdır)
9- Tamam butonuna basarak rarı onarmaya başlayın.
10- Gördüğünüz üzere onarma işlemi tamamlandı..
11- Kapat butonuna basarak yolumuza devam edelim..
12- Onardığımız rar masaüstüne çıkmış durumda..
13- Hata veren partın ismini seçili duruma getirin..
14- Hata veren partın ismini kopyalayın..
15- Hata veren partı fareniz yardımı ile seçin..
16- Hata veren partı silin.
17- Onarımdan sonra oluşturduğunuz partın ismini seçilebilir/değiştirilebilir yapın..18-Ve son olarak hata veren partın ismini onardığınız parta verin.Ve artık dosyanız çalışıyor. 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver