Çorba İçerek Zayıflama-Zayıflatan Çorbalar Tarifleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Çorba İçerek Zayıflama-Zayıflatan Çorbalar Tarifleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çorba İçerek Zayıflama-Zayıflatan Çorbalar Tarifleri
zayıflama çorbası

zayıflama çorbası

Zayıflamanın en zor yönü kesinlikle aç kalmaktır. Açlık hissi, bir çok insanın uyguladığı diyet programlarından vazgeçmesine neden olan bir etkendir. Açlıkla başedebilmek için tok tutan yiyecekler ve besinlerle beslenmenin lüzumunu söylemek bile sanırım gereksizdir. Bu noktada beslenme uzmanlarının da üzerinde ittifak ettikleri tok tutan bir besinden söz edeceğiz. Yazının başlığından da tahmin ettiğiniz gibi besinimizin adı çorba, özellikle de bol lifli sebzelerden yapılan sebze çorbaları…

Şimdi bir hayali bir diyet listesinin tipik bir öğle veya akşam yemeğini tasavvur edelim. Piliç, sebzeler, ve birkaç bardak su. Hiç bir şekilde tatlı yer almıyor ve bu diyet programına belki bir dilim ekmek koyabiliriz. Şimdi tavuk eti gibi katı bir gıda yiyip üzerine de su içersek kendimizi birkaç saat tok hissedebilecek ve açlıkla mücadele edebileceğiz. Bu besinlerin sıvı versiyonuna ise çorba adını veriyoruz. Çorba, katı gıdalara nazaran çok daha uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor ve öğün aralarındaki kontrol dışı atıştırmaları büyük oranda önlüyor. Peki katı yemekler ile çorba aynı malzemelerden yapılmasına rağmen nasıl oluyor da çorbanın tok tutan etkisi daha fazla oluyor? Bu konuda bilimadamlarının mide üzerinde MR ve ultrasonla yaptığı araştırmalar bu soruya yanıt veriyor.

Yemek yenildikten sonra onikiparmak bağırsağının başladığı nokta olan kasılmalar, yiyeceklerin midede salgılanan mide enzimleri ile daha fazla sindirilmesini sağlıyor. Bu bölge ne kadar dolu olursa midede bulunan besinlerin bağırsaklara ulaşma hızı o denli yavaş oluyor. Yemeği ve suyu ayrı tükettiğimiz geleneksel öğünlerde, su midede yemek ile karışmıyor ve doğrudan bağırsaklara geçerek midenin tam dolu olmasına hiç bir katkıda bulunmuyor. Ancak çorba şeklinde su ile besin maddelerinin heterojen bir yapıda iyice karıştığı besinlerde, su mideden kolay ayrılamadığı için doygunluk hissi çok daha uzun sürüyor. Mideyi dolduran ve doyuran bu tip gıdalara en tipik örnek olarak elbette çorbaları verebiliriz.

Midenin dolu olması ghrelin hormonu adı verilen açlık hormonlarının salgısını baskıladığı için çok uzun süre kendimizi tok hissedebiliyoruz. Burada sizlere ekstra bir bilgi daha vermemizin uygun olacağını düşünüyorum. Mide çeperinde bulunan hücreler, mide boş kaldığında ghrelin hormonunu salgılamaktadırlar. Bu hormon iştah hormonu olarak ta bilinir. Açlık durumunda üretilen ghrelin hormonu, kan yoluyla beyinin iştah merkezinin bulunduğu hipotalamus a ulaşır ve sonuçta bizlerde midede kazıntı ve açlık hissini oluşturur. Midemiz ne kadar uzun süre besinlerle dolu kalırsa ghrelin hormonunun salgılanması o derece gecikecektir. Zaten günümüzde piyasaya sürülen bir çok zayıflama hapı da söz konusu hormonun salgılanmasının baskılanması şeklinde bir işlev görmektedir. Elbette iştahı düzenleyen yegane hormon ghrelin hormonu değildir. Leptin adı verilen hormonla birlikte bir düzine kadar hormonun açlık hissi oluşturduğunu bilim adamları söylüyorlar.

Peki hangi tür çorbalar tok tutar.

Su ile iyi karışan, suyu içerisinde tutan, lifçe zengin olan sebzelerden yapılan tüm çorbalar tok tutucu etkiye sahiptir. Bu bakımdan en yaygın kullanılan zayıflama çorbaları, lahana çorbası, kereviz çorbası, karışık sebze çorbaları, soğan çorbası, Mercimek çorbası, Ezogelin çorbası, brokoli çorbası, ıspanak çorbası, domates çorbası, Beyaz Lahana çorbası, şehriye çorbası, tarhana çorbası tavsiye olarak verilebilir.

Zayıflama çorbası hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle tuzu mümkün olduğunca az kullanın. Nane, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzelerden, sarımsak, soğan, kırmızı biber gibi metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan sebzelerden muhakkak faydalanın.

Zayıflatan Çorba Tarifleri

Feridun KUNAK Zayıflama Çorbası Tarifi

Lahana Çorbası Tarifi

Tuluhan Tekelioğlu'yla Zayıflama Çorbası Tarifi ile BodyTR

ZAYIFLAMA ÇORBASI TARİFİ | video.mynet.com

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver