Çölyak Hastalığı, Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır, Çölyak Hastalığı Nasıl Belirti Gösterir

Çölyak hastalığı nasıl belli olur, çölyak hastalığı ve belirtileri, çölyak hastalığının belirtileri, çölyak hastalığının belirtisi

Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsaklardaki sindirim ve emilimin bozulmasına yol açan bir hastalık olan çölyak hastalığı, buğday, çavdar, arpa ve nadiren de yulafta bulunan glutene karşı hassasiyet göstererek hastanın bu gıdaları tüketmesi durumunda bir takım sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Hastanın yaşadığı bu sıkıntılar aynı zamanda çölyak hastalığının anlaşılması içinde bir belirtidir.

Çölyak hastalığı ekseri genetik faktörler sonucunda ortaya çıkar. Ailesinde ve akrabalarında çölyak hastası bulunan kişilerin %10′u çölyak hastasıdır. Bu hastalık özellikle tek yumurta ikizlerini bir hayli etkiler. Tek yumurta ikizi olarak doğan ve ailesinde çölyak hastası olan çocukların %70 çölyak olma riski bulunur. Çift yumurta ikizlerinde ise bu risk %30’dur.

Çölyak hastalığının ortaya çıkmasında aşırı stres ve viral enfeksiyonlarında rolü bulunur. Genellikle 8-12 aylık çocuklarda husule gelse de 30-40 yaş aralığındaki yetişkinlerde de görülme ihtimali yüksektir. Kendini geç belli eden çölyak hastalığı “latent” ya da “sessiz çölyak” olarak tanımlanır.

Çölyak hastalığının belirtileri

Çölyak hastası olanların yaşamış olduğu sıkıntıların başında karın ağrıları, şişkinlik gibi şikayetler gelir. Kendini daha çok karın ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlikle belli eden çölyak hastalığının, aynı zamanda ishal, laktoz intoleransı, zayıflama, ödem, saç dökülmesi, iştahsızlık, kas güçsüzlüğü, vücudun kolay çürümesi gibi belirtileri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver