Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Yemeli, Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Yememeli, Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmelidir

çölyak hastaları ne yemeli, çölyak hastaları ne yer, çölyak hastaları ne yiyebilir, çölyak hastaları ne yiyemez

Çölyak hastaları nasıl beslenmeli?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çölyak hastalığı gluten alerjisi içeren yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi besinlerde gluten alerjisi yüksek miktarda bulunur. Gluten ağırlıklı besinler tüketen kişilerin bağışıklık sistemi bozularak ince bağırsağın zarar görmesine neden olur. Çölyak hastalarının beslenmelerine son derece dikkat etmeleri gerekir. Uzmanlar çölyak hastaları için beslenme önerilerinden bulundular. Peki çölyak hastaları nasıl beslenmeli?

Çölyak hastaları için beslenme önerileri

Yemek aralarında yaptığınız atıştırmaların sağlığınızı tehtid etmemesine dikkat edin. Özellikle ara öğünlerde hamur işlerinden uzak durun. Kepekli sandviç, meyve ve 3–4 top dondurma tercih edebilirsiniz. Metobolizmanızın yavaşlamasını sağlayacak olan besinlerden uzak durmalısınız. Özellikle salam, sosis, sucuk gibi yiyecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Kahvaltıda mevsim sebzeleri yemelisiniz. Ayrıca omlet ve menemen kahvaltı için idealdir. Kahvaltıda börek, simit veya poğaça yiyecekseniz ekmek yememelisiniz. Tereyağ, reçel, bal, fındık ezmesi ve kaymaktan sadece birini seçerek 1 tatlı kaşığından fazla yemezseniz hiçbir sakınca yok.

Öğle yemeğini ihmal etmeyin. Kepekli ekmekten yapılmış bir tost, simit ve bir dilim peynir, salata gibi hafif yiyecekleri tercih edin. Hamburger yiyecekseniz patates kızartması yememelisiniz.

Izgarada yapılmış tavuk, balık ve kırmızı etin hiçbir zararı yok. Bu yiyeceklerin yanında bol salata, yoğurt ve sebze yemeği tüketebilirsiniz.

Gün içerisinde 2,5–3 lt su içemeye özen gösterin. Kalori bakımından yüksek olan meyve sularından uzak durun. Limonata, soda ve bitki çayları tercihleriniz arasında olabilir. Alkol kullanıyorsanız günde 1–2 defa bira ve şarap içebilirsiniz. Alkolun ardından bol bol su içmeye dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver