Çok Uyuma neden olur nasıl geçer, sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi

Etiketler: Çok Uyumak, Çok Uykunun Sebepleri, Çok Uyuma, Çok Uyuma isteği, Çok Uyuma Sorunu, Çok Uyuma nedenleri, Çok Uyuma Hastalığı, Çok Uyuma Problemi, Çok Uyumak Nedenleri, Çok Uyumanın Nedenleri, Çok Uyumanın Nedeni, Aşırı Uyumak, Çok Uyuma, Çok Uyumanın Nedenleri, Çok Uyumanın Sonuçları, Fazla Uyumanın Nedenleri, Uyku Problemleri, Uyku Sorunları, Çok Uykunun Gelmesi, Çok Uykunun nedenleri, Çok Uykunun nedeni, Çok Uyku Nedenleri, Çok Uyku Sorunu, Fazla uykunun nedenleri, Fazla uykunun sebepleri, Aşırı uyku problemi, çok uyumak, çok uyumanın sebepleri

 

Çok Uyumanın Nedenleri ve İdeal Uyku süresi,
Günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmek için, verimli olabilmek için bir günde belli sürede uyumamız gerekmektedir. Ve biz, bu gerekli uykuyu alamazsak gün boyu bunun sıkıntısı çekeriz. Unutkan oluruz, sinirliliklerimiz artar, dikkatimiz dağılır, iç sıkıntısı duyarız. Ancak bazen de uykuyu fazla kaçırmaya başlarız. O zaman da, problem olur bizim için. Az uyumak gibi çok uyumakta bir problemdir. Altında yatan sebep araştırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

En önemli sebeplerden biri depresyondur. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri öfke hayattan zevk almama halleri de eşlik edebilir. O zaman konuya daha hassas davranmalı kendimizi bunu sebebine yönelik araştırma yapmaya yönlendirmeliyiz.

 

“Uykunun normali nedir ?” diye bir soru sorulursa o zaman şöyle cevap vermek gerekir. Uyku uyuma hususunda herkes için geçerli olan bir normal olmamakla birlikte 6-8 saat normal uyku kabul edilebilir. Gerçi uykunun süresi kalitesi ile alakalıdır. Sık sık uykunun bölünmesi ile uyku süresi artar. Yani verimli bir dinlenme için daha uzun süre uyumak gerekir. Oysa rahat normal sıcaklık ve neme sahip bir ortamda uyanmadan uyunan bir uyku daha kısa da olsa yetebilir. Bu nedenle şartlar da göz önüne alınmalıdır.

 

Günlük olaylarla etkilenme uyku süresini bozabilir. Mesela sınavımız kötü geçmiş olabilir, eşimizle kavga etmiş olabiliriz yada o gün çok ciddi para kaybetmişizdir. Ama bu tür uyku bozuklukları gelip geçicidir . Sebep ortadan kalktıktan sonra tamamen düzelir.

 

Bazen de çok uzun uyunabilir. Eğer tembellik etmiyorsak ve uykumuzun aşırı olması çok uzun zamandır varsa ve biz buna rağmen dinlenmemiş kalkıyorsak o zaman ilk önce uyku hijyeni şartlarımızı gözden geçirmeliyiz. Yani yatağımız sağlıklı mı ? Odamızın havası temiz mi? Oda ısısı normal mi ? Geceleri sık sık uyanıyor muyuz ? Tüm bunları gözden geçirdikten sonra hiçbir problemimiz yoksa ve fazla uyumamız hayatımızdaki baz işleri kısıtlamaya başlamışsa artık iş çığırından çıkıyor demektir. Biz uykumuz için bir hekime başvurmalıyız ve sebebe yönelik araştırma yapmalıyız. Kaynağını bulmalı ve bunu halletmeliyiz
Kaynak: PSIKOTURK


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver