Çok Oturmanın Zararları, Oturarak Çalışmanın Zararları Nelerdir, Sürekli Oturarak Çalışmanın Zararları

sürekli oturmanın sağlığa zararları, sürekli oturmanın zararları, ,

Sürekli oturmanın zararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli oturmak ve oturarak çalışmak uzmanların açıklamış olduğu bilgilere göre sağlığa oldukça zararlıdır. Bu zararı en aza indirmek için yapmanız gerekenleri uzman önerilerinden yola çıkarak sizlerle paylaşıyoruz. Bilhassa ofis çalışanlarının ideal oturma biçimi konusunda bilgilenmesi ve oturma pozisyonlarını sağlıklarını tehdit etmeyecek şekilde değiştirmeleri sağlık sorunlarının önlenmesi için gerekli bir davranış olur. İşte sürekli oturmanın zararları ve bu zararı önlemenin yöntemleri:

Sürekli oturmanın zararlarından bahseden uzmanlar, oturuş biçiminin düzeltilmemesi durumunda başta kemik zayıflığı olmak üzere, damarlarda daralma, kasların şeklinde bozulma gibi çeşitli sorunların ortaya çıkacağını söylemekteler. Gün boyu oturmak ya da oturarak çalışmak zorunda kalan bireylerin 10 kişiden 7-9’unda bel, her yüz kişiden 30-60’ında boyun ağrısı husule gelmektedir.

Uzmanlar bu sorunların önlenmesi için saatte en az 5 dakikalarını hareket etmeye ayırmalarını önermektedir. Sürekli oturmak zorunda kalanlar eğer mümkünse 5 dakika değil de 10 dakikalarını hareket etmeye ayırmalı bu süre zarfında egzersiz ya da yürüyüş yapmalıdırlar.

Sürekli oturmanın sağlığa olan zararlarını önleme de oturmayı bilmekte büyük etkendir. İdeal oturuş biçimini uzmanlar şu şekilde açıkladılar:

 • Çalışırken eğilmek durumda kalmamalısınız.
 • Sırtınız dik oturmalısınız.
 • Dik oturmak için masaya ve bilgisayara olan yükseklik ve uzaklık iyi ayarlanmalıdır.
 • Masa ile kişinin vücudu arasındaki oran kolların esnekçe kullanılmasını için iyi ayarlanmalıdır.
 • Bulunduğunuz ortamın aydınlığı da iyi olmalıdır ki, çalışma alanınızı görmek için eğilmek zorunda kalmayın.
 •  

  Bu öneriler dikkate alınıp uygulandığı zaman oturarak çalışmanın zararları ciddi anlamda önlenmiş olur.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver